Mersin’de iki 19 Mayıs kutlaması arasındaki büyük fark

Mersin’de  iki ayrı 19 Mayıs kutlaması

Mersin’de Valiliğin yeni yönetmeliğe göre düzenlemiş olduğu 19 Mayıs kutlaması  İstiklal Caddesi’ni takiben yapılan yürüyüşün ardından kortejin Cumhuriyet Meydanı’na Sıla’nın Gol adlı şarkısının eşliğinde girilmesiyle başladı. Kutlamaya Mersin Milletvekilleri Nebi Bozkurt, Çiğdem Münevver Ökten, Ali Öz, Aytuğ Atıcı, Dış İşleri Bakanı ve Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan ile birlikte Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu katıldı.

Cinsel içerikli tekno şarkılar eşliğinde 19 Mayıs kutlaması

Yeni yönetmelik gereği protokole her hangi bir yer ayrılmamasının yanında İstiklal Marşı’nın okunmasının dışında ve günün anlam ve önemi hakkında Ekonomi Bakanı ve Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan’ın yaptığı konuşmanın dışında hiçbir konuşma veya temsil gerçekleşmedi. Konuşmanın ardından Vali Güzeloğlu ve Milletvekilleri alanı terk etti. Bakan Çağlayan’ınMustafa Kemal Atatürk’ün: “Gençler! Yeni Türkiye’ni genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Türk gençliği gayeye yüksek iradeyle durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Hepiniz geleceğin yıldızlarısınız. Memleketi aydınlığa kavuşturacak olan sizlersiniz. Kendinizin ne kadar önemli olduğunuzu düşünerek çalışın. Sizlerden çok şey bekliyoruz.” sözleriyle bitirdiği konuşmasının ardından gençler okullardan gelen grupların gösterileri ile eğlendiler. Zamam zaman öğrenciler sözleri İngilizce olan ve sözlerinde cinsel içerik bulunan tekno şarkılarla da durumun farkında olmadan dans ettiler. Starbucks Kahve’nin alanda kurduğu stantta bedava kahve dağıtması ilgi çekti. Etkinliğin sona ermesi ile öğrenciler dağıldı.

 CHP’nin alternatif kutlaması

Valiliğin düzenlediği kutlamanın ardından taşıdıkları çelenk ile alana gelen CHPliler, Cumhuriyet Meydanı’na 10. Yıl Marşı eşliğinde, marşı hep birlikte söyleyerek alana girdiler.  Daha sonra  CHP Milletvekilleri Aytuğ Atıcı ile birlikte İsa Gök’ünde katıldığı yürüyüş korteji ilk önce Atatürk heykelinin önüne çelenk koydular. Çelenk koymanın ardından saygı duruşunda bulunan CHPli vatandaşlar bunun ardından  İstiklal Marşı’nı ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular. Ardından Mersin CHP İl Başkanı Yılmaz Şanlı Kemal Kılılçdaroğlu’nun tüm halkı 19 Mayıs 1919 tarihinin 93. yıl dönümünü ve bu tarihi günün anlam ve önemini daha iyi anlamaya çağırdığı mesajını  okudu.

İl Başkanı Yılmaz Şanlı’nın ardından konuşan Aytuğ Atıcı ise konuşmasında Cumhuriyet alanında yapılan kutlamalarda iki büyük ayıbın yaşandığını söyledi.  Bunlardan birincisinin CHP alana girmeden önce Atatürk heykelinin arkasına atılan çelenkler olduğunu ve Ak Parti hükümetinin kutlamalara kısıtlama koyarsa, onların işbirlikçilerinin de böyle davranacaklarını ve kendilerinin de bu kişilere bu kutlama ile cevap vereceklerini söyledi. Yapılan ikinci ayıbın ise gençler alandayken İstiklal Marşı’ndan önce büyük Atatürk’e ve şehitlere bir saygı duruşunu çok görmüş olmaları olduğunu belirtti.  AK parti hükümetinin Atatürk’’ün adını her yerden silmek istediklerini belirten Atıcı buna kesinlikle izin vermeyeceklerini vurguladı.

“19 Mayıs’ın özü devrimci ruh ve anti-emperyalist başkaldırıdır”

İsa Gök ise konuşmasına 19 Mayıs’ın özünün devrimci ruh ve anti-emperyalist başkaldırı olduğunu söyleyerek başladı. 19 Mayıs’ın özünün büyük önder Atatürk olduğunu vurgulayan Gök; “Bu bu bayramı bir festivale, karpuz güzeli yarışmasına çevirenler bunun hesabını verecekler” dedi.   Bunun bir karşı devrim olduğunun farkında olduklarını söyleyen Gök, önemli olanın cumhuriyetçi, demokrat ve çağdaş halkın göstereceği partileri üstü tavır ile anti-emperyalist bir cephe oluşturmak olduğunu ifade etti.  “Bu hareket yeni bir devrim mücadelesi ile taçlandırılmalıdır.” diyen Gök, “dişe diş, göze göz kanımızı vermekten korkmamalıyız.” dedi.

Gök’ün konuşmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ve Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım’ın da konuşmaların ardından alternatif 19 Mayıs kutlaması Büyükşehir Belediyesi folklor takımının gösterisi ile sona erdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.