Mersin’de uluslar arası katılım ile ‘2. Narenciye Festivali’ gerçekleştirildi

Vali Güzeloğlu

Bu sene 2.si düzenlenen ve 16 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen ‘Mersin Narenciye Festivali’, Adnan Menderes Bulvarında bulunan ‘Side Sütunları’ önünde narenciye ile süslenmiş olan alanda Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ve İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir’in yaptıkları konuşmaların ardından başladı. Vali Güzeloğlu konşmasında Mersin’in narenciye konusunda bir dünya değeri olduğunu vurgularken, Büyükşehir Belediye Başkanı Özcan ise Mersin’in sürekli polis taşlama olayları ile gündeme gelmesinin rahatsızlık verici olduğunu ve Mersin’de çok memnunluk verici olayların da meydana geldiğini ve bu festivalinde bunun bir göstergesi olduğunu belirtti. İcra Kurulu Başkanı Özdemir ise BDP’li, CHP’li ve MHP’li belediyelerin görüş ayrılıklarına rağmen böyle bir festivale fedakarlıkla katkıda bulunmalarının son derece memnunluk verici olduğunu söyledi.

Bulgaristan Grubu

Konuşmaların ardından festival programı tamamen narenciye ile süslenen ve katılımcı firmaların açtıkları stantlar ile renklenen sahil bandının gezilmesiyle sürdü.  Bunun ardından Azerbaycan, Bulgaristan, Cezayir, Estonya, Gürcistan, Hindistan, İtalya, Litvanya, Macaristan, Romanya, Ukrayna, Ürdün, Gine, Gana, Kenya, Nijerya ve Sierra Leone’den dans gruplarının da eşliğinde yapılan kortej yürüyüşüne geçildi. Mersin halkının yoğun bir şekilde katıldığı festival saat 13:30’da ‘Galatasaray Meydanı’ ve ‘Kız Kalesi Minyatürü’ önünde yapılan gösteriler ile sürdü.

Macaristan Grubu

 Günün kararması ile berbaer Mersin Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan ve betonlaşan Mersin’de geriye kalan ğaçlıklı alanların bir çığlığı olarak nitelenen Narenciye Defilesi ile gün sona erdi. Festival programı bugün itibariyle  sona erecek. Fesitval narenciyeyi bir dünya markası haline getirmeyi hedefliyor.

Animasyon Grubu
Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.