Mersin’den Hükümete “İnsanla ve Doğayla Barış” Çağrısı

İnsanla Doğayla Barış
Fotoğraf: G. Hakan Koçman / Epochtimes

Akdeniz Belediyesi, 3-5 Ağaç Kervanı sanat girişimi ve Nükleer Karşıtı Platformu(NKP) ile birlikte savaşa, nükleer felaketlere ve doğa talanına karşı “İnsanla ve Doğayla Barış!” etkinliği düzenledi.

Akdeniz Belediyesi, son günlerde pek çok insanın hayatını kaybetmesine sebep olan olayları ve günümüzde gittikçe artan doğa talanını protesto etmek amacıyla 3-5 Ağaç Kervanı sanat girişimi ve Nükleer Karşıtı Platformu ile birlikte “İnsanla ve Doğayla Barış!” etkinliği düzenledi.

Etkinlik öncesi Akdeniz Belediyesi önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk ülkenin çok zor günlerden geçtiğini ifade ederek; “Kim olursa olsun yitirdiğimiz bütün canlar bu toprağın insanıdır. Acımız gerçekten çok büyük. Saraylarını ve iktidarlarını kaybetmek istemeyen devrik hükümetin başlattığı savaşta mazlum halkımız büyük acılar çekiyor.” dedi.

“Savaşa, ölümlere, acı ve göz yaşına karşı; barışı, insanlığı ve yaşamı savunmak onur ve erdem sahibi her insanın görevidir.  Hiçbir makam ve mevki insan hayatından asla önemli değildir.” diye sözlerini sürdüren Başkan Türk; “Ülkemizde bizzat hükümet eli ile doğamız ve toprağımız yok edilmektedir. Bölgedeki çatışmalar sırasında bizzat güvenlik güçleri eliyle ormanların yakıldığı haberleri gelmektedir. Toprağımızın talanına ve doğamızın ve ağaçlarımızın yok edilmesine karşı etkili bir mücadele vermemiz gerekiyor. Zira en son Hopa’da yaşanılan olayda doğanın dengesine yapılan müdahalenin ne gibi sonuçlar verebileceğini hep birlikte gördük.” dedi.

Başkan Türk; “Çocuklarımıza ve torunlarımıza bırakacağımız sağlıklı bir doğa temiz bir hava, toprak ve su kalmayacaktır. Bu yolda mücadele eden ve doğanın talanına karşı sanat siperi oluşturmaya çalışan 3-5 Ağaç Kervanı sanat girişimini kutluyorum ve nükleer felaketlerin ölümcül sonuçları akıllarda iken Akkuyu’ya nükleer santral kurmak isteyen hükümete karşı mücadele eden NKP’ye ve bileşenlerine teşekkür ediyorum.  Bu çabanızda her zaman yanınızda olacağız ve insan ve doğa ile barış içerisinde görev başına bu etkinlikte emeği geçen dostlara teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.” sözleri ile basın açıklamasını bitirdi.

Daha sonra açıklamaya devam eden 3-5 Ağaç Kervanı sanat girişimi sözcüsü Ali Sesal ise, yaşanılan olaylar ve talanlar ile ilgili iktidarı suçlayarak; “Tüm bu hikayenin toplamı, işimize, aşımıza ve ekmeğimize göz koyanların hikayesidir. Bunların hepsi, ne enerji hikayesi ne de başka bir hikayedir. Bu iktidarda olanın hikayesidir. İktidarda olalım her şey bizim olsun hikayesidir.  Biz halkın sanatçılarıyız. Ülkemizin her bir tarafında felaketler meydana geliyor. Batıda zeytin ağaçları kesilirken, doğuda ormanlar katlediliyor, insanlar katlediliyor.” ifadelerini kullandı.

Sesal artık bu duruma hiç kimse sessiz kalamaz diyerek, ülkedeki tüm sanatçıları bu olaylara duyarlı olmaya, bu meseleye sahip çıkmaya, bu mesele uğruna mücadele eden tüm kesimlerin yanında olmaya davet etti. Yaptıklarını özünde bir ekoloji mücadelesi olduğunu ve  ülkenin dört bir köşesinde yürütülen mücadeleleri sırtladıklarını ve onlarla bir dayanışma içerisine girdiklerini söyleyen Sesal; “3-5 Ağaç Kervanı olarak bu meselelere sırt dönmeden cesaretle bu yolda yürümek zorunda olduğumuzu bildirmek istiyoruz. Bu vesile ile tüm sanatçı dostlarımızı da, tüm Türkiye’deki sanat yapan insanları artık salon sanatçılığından çıkıp sokakta olmalarını ve ölen insanların yanında olmalarını ve acılarını paylaşmalarını istiyoruz. Mücadeleniz mücadelemizdir. Kazanacağız çünkü biz halkız.” dedi.

Daha sonra topluluk üzerinde pankartlar olan bisikletler ve otobüslerle Mersin Karaduvar sahiline giderek orada sanatsal faaliyetlerle konuları halka aktardılar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.