Merve Dizdar, En İyi Kadın Oyuncu Seçildi

Ünlü oyuncu Merve Dizdar, 76. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu seçilerek, aldığı ödülü Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ettiğini belirtti.

Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kuru Otlar Üstüne’ filminde başrol oynayan Merve Dizdar, 76. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldı.

Cannes Film Festivali; dünyanın her yerinden ve her tür filmlerin katıldığı, Fransa’nın güneyinde bulunan Cannes kentinde düzenlenen uluslararası bir festivaldir. Festivalin en prestijli ödülü Altın Palmiye’dir.

Dizdar ödül konuşmasında şu sözleri sarf etti; “Bu ödülü Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için ve bu ödülü kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum.”

“Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele eden ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim. Ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak Nuray’ın ve Nurayların duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor.”

“Bu ödülü Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için ve bu ödülü kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum.”

Festivalin diğer ödülleri:

Altın Palmiye: ANATOMIE D’UNE CHUTE – Anatomy Of A Fall (Yönetmen: Justine Triet)

Juri Büyük Ödülü: THE ZONE OF INTEREST  (Yönetmen: Jonathan Glazer)

En İyi Yönetmen: TRAN ANH Hùng –  LA PASSION DE DODIN BOUFFANT (THE POT-AU-FEU)

Juri Ödülü: Fallen Leaves (Yönetmen: Aki Kaurismaki)

En İyi Senaryo: Sakomoto/ Monster (Yönetmen: Kore-Eda Hirokazu)

En İyi Kadın Oyuncu: Merve Dizdar (Kuru Otlar Üstüne/Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan)

En İyi Erkek Oyuncu: Koji Yakusho (Perfect Days/ Yönetmen: Wim Wenders)

En İyi İlk Film(Camere D’or): Inside the Yellow Cocoon Shell (Yönetmen:  Thien An Pham)

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.