Mesud Barzani, Bölgede İkinci Eşi Yasakladı

ERBİL – Irak’ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Mesud Barzani, iki eş sahibi kişilerin KDP’nin bir sonraki kongresinde aday olamayacağı belirterek bölgede çok eşliğinin kaldırılması için ilk adımı attı. Değişim sloganıyla yapılan KDP’nin 13’üncü kongresinde yeniden Başkan olarak seçilen Mesut Barzani, değişime ilk olarak çok eşlilikten başladı.
Konuyla ilgili basın açıklaması yapan KDP’nin üst düzey yetkililerinden Barzan Molla Halid, KDP’nin gelecek kongresinde önemli değişikliklere gidileceğini söyledi. Halid bir sonraki kongrede parti içinde yüzde 10 oranında kadının üyenin yer alacağını, kadınların seçimlerde kendilerini aday olarak gösterebileceğini ve bunun onların hakkının olduğunu söyledi.
Bölgede çok eşliliğinin önüne geçilmesi yönünde ciddi bir çalışma yürütüldüğünü ifade eden Halid, Başkan Mesud Barzani tarafından alınan kararla artık, KDP’nin bir sonraki yapılacak olan kongresinde 2 eşe sahip olan kişilerin adaylık haklarının olmayacağını ve partide kalamayacağını açıkladı. Bu akşam son bulması beklenen kongrede Türkiye’den gelen Kürt sanatçı Rojin’in de bir konser vermesi bekleniyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.