Metsamor Nükleer Santrali Atom Bombasıyla Yaşamak Gibi

Vikipedi

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Iğdır’ın 16 kilometre ötesinde Ermenistan’da yer alan Metsamor Nükleer Santraliyle ilgili parlamentoda basın toplantısı düzenledi.

Nükleer santrali ‘Atom bombasıyla yaşamak’ olarak tanımlayan Oğan, “Burada bulunan nükleer santral ömrünü tamamlamış, Çernobil’den daha eski bir sisteme sahip bir nükleer santraldir. Bu bölgede 7 büyüklüğünde bir deprem yaşanırsa Çernobil’den daha büyük bir faciayla karşı karşıya kalabiliriz. Birçok otoritenin kapatılması yönünde raporlar hazırladığı nükleer santral maalesef halen çalışmaktadır. Van depremi, Iğdır’da veya yakınlarında yaşansaydı bugünkü Van depreminden çok daha büyük bir felaketle karşı karşıya kalacaktık.”

Nükleer santral nedeniyle Iğdır’da her evde bir kanserli bulunduğunu ifade eden Oğan, “Iğdır’da hastane olmadığından çevre illerdeki hastanelerde vatandaşlarımıza kanser teşhisi konuyor. Bu nedenle Iğdır’da yaşayan kanserli hastaların sayısı bilinmiyor. Ancak Iğdır’da her evde bir kanserli vardır. Buna rağmen bölgede bir kanser taraması dahi yapılmamıştır” dedi.

Konunun partiler üstü olduğunu ifade eden Oğan, Mecliste bir Araştırma Komisyonunun kurulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.