MHP Genel Başkan Yardımcısı Kutluata:” TBMM sabahlara kadar çalıştığı zaman Türkiye’nin aleyhine yasalar çıkardı”

Kutlu Ata, “TBMM ne zaman sabahlara kadar çalıştıysa, gördüğünüz gibi mutlaka Türkiye aleyhine yasanın çıkması için iktidar partisinin çaba sarf ettiğini gördük. Hiçbir zaman Türkiye lehinde muhalefetin desteğini alan yasalar bu şekilde desteğini alan yasa çıkarılmadı. Milletin aleyhine olan yasa değişikliği TBMM sabahlara kadar çalıştırılarak iktidar partisi tarafından zorla getirilmiş bir yasadır.” şeklinde konuştu. 

Hükümetin anayasa değişikliğini kendi menfatleri için yaptığını kaydeden Kutluata, anayasa değişikliği ile hükümetin, açılım sürecine engel olacak yasal ortamı kaldırmayı amaçladığını ileri sürdü. MHP Genel Başkan Yardımcısı, değişiklikle ilgili şu tespitlerde bulundu: 

“Burada iki maksatı var hükümetin. Bunlardan bir tanesi, açılım adı altında başlattığı yıkım sürecine engel olan yasal ortamı ortadan kaldırmak. Açılımla ilgili anayasaya aykırı çıkaracağı yasaların Anayasa Mahkemesi önünden dönmesini engellemek için Anayasa Mahkemesi’nin yapısını değiştirmek. İkinci bir maksadı, bunun bölünme ve ayrılma sürecinin hesap günü geldiği zaman, demokrasi içerisinde iktidar değişikliği ve yüce meclisin bugünkü iktidarın sorumlularını aynı zamanda yüce divan olarak görev gören Anayasa Mahkemesi’nin önüne gönderdiği zaman, orada kendisi ile ilgili bugünden taraftar atamaları yaparak kendisiyle ilgili tedbir almak.” 

Kutluata, MHP’nin 12 Eylül Anayasasını hiçbir şekilde kabul etmediğini 57. hükümet zamanında gösterdiğini ifade ederek, “En büyük değişiklikler anayasa paketinde 82 anayasasında 57. Hükümet, yani MHP’nin ortak olduğu hükümet döneminden yapılmıştır. 85 maddesi değiştirilmiştir.” dedi. Kutluata, anayasa değişikliğinin bir mutabakatla çıkması durumunda Meclis’ten geçmiş olacağını sözlerine ekledi. 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.