Milletvekili Oktay Vural : Zam Yerine Güncelleme Denilecekse, İndirimin Karşılığı Nedir?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarını eleştiren Oktay Vural şöyle konuştu: “Hükümetin yeniliklere ne kadar açık olduğunu gördük. ‘Ekonomik kriz teğet bile geçmeyecek’ diyenler bugün zam yerine güncelleme ismini buldular. Artık Türk Dil Kurumu’nda zam kelimesinin karşılığı güncelleme olacaktır. İndirime de bir kelime bulmaları gerekiyor. Zam kelimesine güncelleme denilecekse, indirimin karşılığı nedir? “

Hükümetin ekonomi politikasını zamanında takip edemediğini ifade eden Vural, “Bunun arkası zam furyasıdır. Vatandaşın sırtına zamları bindirmeye başladılar. Hükümet ekonomiyi yönetememektedir ve zamanında takip edememektedir. Haziran ayında açıklanması gereken orta vadeli program, Ekim ayında açıklanmıştır. Vatandaşı daha ağır yükler bekliyor. Büyüme yarı yarıya düşecek ve işsizlik artacaktır. Teğet geçecek dendiğinde işsizlik yüzde 16 idi. Şimdi teğet bile geçmeyecek deniyor. 9 yıldır düşük kur, yüksek faiz politikasıyla bu duruma gelinmiştir. Hükümet burnunun ucunu bile görememektedir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İçişleri eski Bakanı Beşir Atalay’a yönelttiği köstebeklik suçlamasıyla ilgili görüşlerini aktaran Vural şunları söyledi: “Deniz Feneri hükümet tarafından kapatılmak istenmektedir. Dosyaların istenmesi geciktirilmiştir. Alman savcıların Türkiye’ye gelmeleri engellenmiştir. Hangi ilişki ağları, Deniz Fenerinin üstünün kapatılmak istenmesine neden olmaktadır? Bu yolsuzluğun içine karışanlardan hesap sorulmazken, gizli soruşturma tutanaklarını sızdıranlar suçlanmaktadır. MHP kaset komplolarıyla gündeme geldiğinde neden sesiniz çıkmadı? Ucu size dokunduğu zaman işler değişiyor. Bilgi ve belgelerin karartılması endişemiz vardır.”

Habur’da bir hukuk rezaleti yaşandığını vurgulayan Vural, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Habur’daki rezalet yaşandığında Adalet Bakanı ve Beşir Atalay ‘hukuk ihlali kesinlikle yok’ demişlerdi. Hukuku nasıl ihlal ettiğiniz kasetlerde var. Beşir Atalay’ın asıl köstebekliği PKK ile Habur’da ortaya çıkmıştır. PKK ile mücadele eden valiliklere yönelik ‘talimatınız üzerine arandı’ şeklinde bir ifade yer almaktadır. Sen devlet misin, köstebek misin? Köstebek içimizdedir. PKK ile yapılan görüşmenin üstünü örtmek için o dönemde parti başkanlarıyla da görüşmeler yapılmıştır. Amaç muhalefeti de bu kirli ve pis oyunun içine dahil ederek olaya meşruiyet kazandırmaktır. Beşir Atalay’a güvenimiz kalmamıştır. Kendisine inanmamız için bir neden yoktur. Bu nedenle kendisinin istifa etmesi gerekmektedir.”

Oktay Vural, Enerji Bakanının memurların çalışma saatleri ile ilgili önerisini şöyle yorumladı: “Bu konuyla ilgilenmesi gereken kişi Enerji Bakanı değil, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanıdır. Mesai saatlerinin erkene alınması olabilir ancak çalışma saatlerinin azaltılmasının amacını düşünmek gerekiyor. Türkiye giderek part-time çalışmaya mı yönlendiriliyor? Ücretlerde azalma olacak mıdır? Bu, maaş azaltmak için bir formül olabilir. “

CHP Milletvekili Süheyl Batum’un yeni anayasada yurttaşlık tanımı ve anadilde seçmeli ders önerileri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Vural, “Türklük kavramı etnik kimliği ifade etmez. Türklük kavramını etnik kimliğe indirgemek isteyenler, ülkemizi bölmek isteyenlerin amacına hizmet etmektedir. Türk milletinin eğitim dili Türkçe’dir. Sorunları çözecek bir Anayasa yapılmalıdır. Böyle fantezi fikirlerle Anayasa yapılmaz” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.