Milletvekili Pervin Buldan: AKP Yargısı, Mehmet Ağar’ı Korumaktadır

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, ”Mehmet Ağar, AKP’nin yargısı tarafından korunmaktadır” iddiasında bulundu.

Buldan, düzenlediği basın toplantısında, Hükümetin ”Orta Vadeli Program” ile birlikte zamlarını da açıkladığını belirterek, ”Zamlar günlük olmaya başladı, krizin faturası tüketicilere, emekçi halka, çalışanlara çıkarılıyor. Hükümet, bir yandan siyasal şiddetini artırırken, diğer yandan halka karşı ekonomik şiddet uyguluyor” dedi.

Hükümeti, Kurumlar Vergisi’ni yüzde 20’den 25’e çıkararak zamları geri almaya çağıran Buldan, ”Hükümeti zamları geri almaya, gelir dağılımında vergi toplamada insafa, adalete ve eşitliğe davet ediyoruz” diye konuştu.

Buldan, Nusaybin’de önceki gün ”mayın tarlasında çocukların dayaktan geçirildiğini” ileri sürerek, ”İlginçtir o çocuklar tam da Suriye sınırında dayaktan geçiriliyor. Onları meydan dayağından geçiren Esad rejiminin muhafızları değil, AKP hükümetinin emrindeki polislerdir. Otoriter rejimin sahipleri birbirine ne kadar benziyor. Nusaybin’de yaşanan bu olay, AKP’nin gerçek yüzünü bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Bu ülkede AKP’liler dışında hiçkimse özgür değil, özgürlük ve demokrasi sadece AKP için vardır” ifadelerini kullandı.

Eski Bakan Mehmet Ağar’ın bir dönemin ”karanlık kutusu”’ olduğunu ileri süren Buldan, şöyle konuştu:

”O döneme kenarında köşesinde bulaşanlar bile yıllardır cezaevinde tutulmaktayken, Ağar’a hiçbir şey yapılmaması, seçimlerden önce başlayan ve Ağar’ın AKP’yi adres göstermesiyle iyice mide bulandıran bir işbirliğinin sonucudur. AKP yargısı, Mehmet Ağar’ı korumaktadır. Başbakan’ın özel himayesinde olduğu söylenmektedir. Bunun böyle olmadığını göstermenin en kısa yolu, yasal hukuk sürecini çalıştırmaktan geçer.”

Buldan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Yüksekova’ya yaptığı ziyaretle ilgili soruya, ”Gül, oradaki halkın sesini dinlemelidir. Yüksekova’daki halkın ne istediğini kendi sesinden dinlemelidir. Oradaki halk, savaş sürecinde çok büyük bedeller ödemiş ve büyük acılara tanıklık etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı oraya gitmişken, en azından oradaki halkla görüşmeli, konuşmalı ve onların barış çığılıklarını duymalıdır” karşılığını verdi.

CHP’nin yeni anayasada yurttaşlık tanımı ve devlet okullarında anadil öğretilmesiyle ilgili görüşünü nasıl değerlendirdiği sorusuna ise Buldan, ”Yeni Anayasada her halk kendi dilini özgürce kullanabilmeli, kendi anadiliyle eğitim, öğretim hakkını elde etmelidir” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.