Milli Eğitim Bakanlığı : Bu Yıl Okul Kayıtları MERNİS Sistemine Göre Yapıldı

okul ders
Bu Yıl Okul Kayıtları MERNİS Sistemine Göre Yapıldı

2013-2014 Eğitim Öğretim yılında tüm ülke genelinde resmi okulların 1. Ve 5. Sınıflarına kayıtlar Mernis sistemine göre yapıldı.

Merkezi  nüfus idare sisteminin kısa adı olan MERNİS bilgilerine göre çocuklar adreslerine en yakın okullara otomatik olarak kaydedildi.  Bu yıl zorunlu ilköğretim  yaşına  giren  1 milyon 863 bin 230 çocuğun tamamı ilkokul 1. sınıflara , 1 milyon 237 bin 986 öğrenci de 5. Sınıflara yerleştirildi.

M.E. Bakanlığından yapılan açıklama şöyle ; “Velilerimiz, Bakanlığımızın http://www.meb.gov.tr internet adresinde yer alan ‘Veli Bilgilendirme Sistemi’nden, çocuklarının T.C. kimlik numaralarını yazarak, yerleştirildiği okulu ve okulun iletişim bilgilerini öğrenebileceklerdir. Bu uygulama ile velilerimiz herhangi bir kırtasiyecilikle uğraşmadan, zaman kaybetmeden, belge temin etmeden ve başvuru ücreti, kayıt parası, zorunlu bağış gibi tartışmalara girmeden çocuklarının kayıtlarını gerçekleştirmiş olmaktadırlar.

Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler ile aziz şehitlerimizin ve muharip gazilerimizin çocuklarının kayıtları, velilerinin istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri halinde, 2013-2014 eğitim öğretim yılı başında, istedikleri resmi okula yapılacaktır” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra görev yeri değişen kamu görevlileri ile ikamet adresi değişen vatandaşlarımızın çocuklarının kayıtları, müracaatları halinde, yeni adreslerine en uyumlu okullara sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Herhangi bir nedenden dolayı hiçbir okula kaydı yapılmamış çocuklarımızın velileri, öncelikle ilçe nüfus müdürlüğüne giderek adres kontrolü yaptıracak, ardından ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkililerini bilgilendirecektir.10. özel okullara, konservatuarlara ve imam hatip ortaokullarına adrese dayalı kayıt işlemi yapılamadığından, E-Okul işlemleri açıldığında, çocuklarını özel okul, konservatuar veya imam hatip ortaokullarına kaydettirmek isteyen velilerin doğrudan bu okullara başvurmaları yeterlidir. Bu okulların yöneticileri, başvuran velilerimize gerekli kolaylıkları sağlayarak kayıt ve nakil işlemlerini gerçekleştireceklerdir.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.