Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül: Kanun Ne Diyorsa O Yapıldı

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, memuriyette açığa almanın bir tedbir olduğunu belirterek, tutuklama durumunda delillerin karartılmasının söz konusu olmayacağını söyledi.

Vecdi Gönül, AK Parti grup toplantısında, Balyoz Davası kapsamında gerçekleşen tutuklamalarla ilgili basın mensuplarının sorularını cevapladı.
Tutuklamalara ilişkin görüşleri sorulan Gönül, TSK Personel Kanunu’nun 65.maddesinin durumu düzenlediğini, kanun ne diyorsa onun yerine getirildiğini ifade etti.

Tutuklamalara yönelik muhalefet partilerinin eleştirilerinin hatırlatılması üzerine Gönül, kendisinin bugüne kadar adliyeyi eleştirmediğini belirterek, “Bir bakan sıfatıyla yargı kararlarını ben şahsen eleştiremem.” diye konuştu.

Tutuklanan muvazzaf subaylarla ilgili ‘açığa alınacaklar’, ’emekli edilecekler’ gibi basında çıkan haberlerle ilgili olarak ise Gönül, ”Hayır, şöyle; biliyorsunuz memuriyette açığa alma bir tedbirdir. Delillerin karartılmaması için vesaire… Tevkif edilince zaten delillerin karartılması söz konusu olmaz. Sivilde tevkif edileni de açığa alırız. Çünkü hukuk öyle diyor ama 926 Sayılı Kanun’da böyle bir öneri, böyle bir hüküm yok.” dedi.

Gönül, ”Aynı zamanda göreve devam mı?” yönündeki soruya ise ”Öyle bir şey olabilir mi? Ne diyorum, bakın; açığa almanın amacı delilleri tahrifin önlemesidir. Hapisteki adam delilleri tahrif edebilir mi? Bitti, edemez. Açığa alma tedbirdir. Tevkif edildiğine göre bu tedbire şu ana ihtiyaç görülmüyor ama duruma tabii bir kere tevkifin devam edip etmeyeceğini, itirazların durumuna göre göreceğiz. Şu anda itiraz aşamasında.” şeklinde cevap verdi.

”Tevkif edildikleri için terfi imkânı ortadan kalkmış oluyor öyle değil mi?” sorusunu, Bakan Gönül, ”65. maddenin son fıkrası diyor ki ‘Açığa alınanlar ve tevkif edilenler emekli de edilemezler, terfi de edemezler.’ Kanun hükmünü okuyorum. Açar okursunuz.” şeklinde cevap verdi.

”Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’in, Dolmabahçe’deki görüşmesine ilişkin çok spekülasyon yapıldığının” hatırlatılması üzerine Bakan Gönül, ”Başbakan’ın başkanlığında olan toplantılarda Başbakan konuşur, ben konuşamam.” ifadelerini kullandı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.