Mısır İçin Avrupa Birliğinden Yazılı Açıklama Geldi

avrupa birliği mısır şiddetiBu sabah Avrupa birliğinden Mısır’daki gelişen olaylarla ilgili açıklama geldi. Yapılan yazılı açıklamayı Avrupa Birliği (AB) Konsey Başkanı Herman Van Rompoy ve Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso yaptı. Açıklamalarında meydana gelen durumlardan dolayı duydukları derin endişeyi belirterek, bu şiddetin derhal sona ermesi gerektiğini söylediler.

Yaptıkları açıklamanın Özeti;
“Başta son günlerde yaşanan şiddet olayları olmak üzere Mısır’daki gelişmeler son derece endişe vericidir. Olaylarda hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerimizi iletiyor ve bu durumdan duyduğumuz rahatsızlığı belirtiyoruz.
Mısır bölgede AB’nin önemli bir ortağıdır. Bölgede istikrar ve barış için ortak çıkarlarımız ve hedeflerimiz mevcuttur. Olayların tırmandırılması engellenmelidir aksi halde Mısır ve bölge için öngörülemez sonuçlar doğabilir.
AB’nin de aktif olarak desteklediği uluslararası çözüm ve diyalog yolları geri planda bırakıldığı ve tersinde uzlaşmacı olmayan bir yol seçildiği için üzüntü duyuyoruz. Bu yol başarılı olamaz. Şiddet derhal durmalıdır.
Tüm taraflar itidalli olmalı ancak en başta ara yönetim ile ordu olaylarda şiddetin son bulması konusunda sorumluluk sahibidir. Son günlerde yaşanan şiddet ve ölümler meşrulaştırılamaz. İnsan hakları korunmalı politik tutuklular serbest kalmalıdır.
Mısır için diyalog yolunun alternatifi yoktur. Mısır sivil bir hükümet için en kısa zamanda seçimlere gitmeli ve ordu da bu politik geçiş sürecini desteklemeli ve saygı göstermelidir. Bu ara yönetim göreve geldiğinde verilen bir sözdü.
AB üye ülkeleriyle birlikte acil olarak Mısır ile olan ilişkilerini gözden geçirecek ve belirtilen hedefler doğrultusunda adım atmak üzere gerekli tedbirleri alacaktır.”

Geçtiğimiz günlerde Adeviye Meydanı’nda yaşanan Mursi’ye destek gösterileri sonrası ordu güçlerinin göstericilere ateş açmasıyla yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti. Bugün ise Mısır sokaklarında sessizlik hakimdi. Geçen hafta Adeviye Meydanı’ndaki yaşanan yoğun şiddet olaylarından sonra sokaklara kimsenin olmaması dikkat çekti. Sokaklarda sadece normal hayatlarına devam eden birkaç kişi ve ordu güçleri vardı.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.