Mısır ve Tunus Gibi Ermenistan’da da Halk Seçim İçin Ayaklandı

Resim: AFP/Getty Images

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da önceki gün protesto gösterisi için toplanan 10 binin üzerindeki muhalif grup kısa sürede seçimlere gidilmesini talep etti. “Ermenistan Ulusal Kongresi”nin düzenlediği gösteride konuşan muhalif lider ve eski Cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan Mısır ve Tunus tarzı devrim için harekete geçecekleri uyarısında bulundu.

Mısır ve Tunus’ta gerçekleşen devrimlerin halkın hoşnutsuzluğundan kaynaklandığını ifade eden Ter-Petrosyan, “Mevcut durumdan Ermeni yönetimi gerekli dersi çıkarmazsa, benzer senaryolar Ermenistan’da da tekrarlanabilir” dedi.

Rus basınına yansıyan bilgilere göre eski Cumhurbaşkanı Ermenistan’da durumun sadece erken bir Cumhurbaşkanlığı seçimlerine giderek çözülebileceğini kaydetti.

Eylemde bir konuşma yapan “Ermenistan Ulusal Kongresi” koordinatörü Levon Zurabyan da yaptığı konuşmada erken seçim kararı alınması için bir dizi adım atacaklarını belirtti. 1 Mart’ta dev gösteri için meydanlarda toplanacakları uyarısında bulunan Zurabyan, halkın çok ciddi olaylar için hazırlıklı olmasını istedi.

1 Mart 2009’da Erivan’da yaşanan muhalefet gösterisine polis müdahalede bulunmuş ve 10 gösterici yaşamını yitirmişti. 1 Mart’ın yıl dönümünde gerçekleşecek gösterilerin aralıksız eyleme dönüşebileceği kaydediliyor. Gözlemciler ilk kez muhalefetin iki yıldan bu yana bu kadar kalabalık katılımla bir gösteri yapabildiğine dikkat çekiyor.

“Ermenistan yönetimi Mısır ya da Tunus’tan daha az diktatör değil” eleştirisi getiren Ter-Petrosyan, Ermeni halkının içinde bulunduğu durumun Ortadoğu ülkelerindeki halkların durumlarından daha iyi olmadığını iddia etti. Muhalif lidere göre herhangi bir sorun yaşanması durumunda sorumluluk tamamı ile Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve onun ayrıcalıklı kadrosunda olacak.

Ermeni muhalif lidere göre Sarkisyan yönetimi Yukarı Karabağ ve Azerbaycan’la devam eden sorunları iktidarda kalmak için kullanıyor. Ter-Petrosyan, “Yönetim Yukarı Karabağ sorunun sınırsız bir şekilde sömürmeye devam edemez. Tüm bunlar ülkenin iç sorunlarının üzerinin kapatılması için kullanılıyor” şeklinde konuştu.

Binlerce kişinin yer aldığı meydanda iktidar aleyhine sloganlar atan protestoculara hitap eden Ter-Petrosyan, Mısır ve Tunus’ta da yönetimlerin kendi ülkelerinde herhangi bir ayaklanma beklemediklerini hatırlattı.

Sosyal ayaklanmaların ortaya çıktıktan sonra görülebilir olduğuna işaret eden Ter-Petrosyan, “Sosyal patlamalar aynen ‘Kıyamet Günü’ gibi gizli ve bir anda gerçekleşir. Sarkisyan’ın Mübarekleşmesi an meselesidir” eleştirisi getirdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.