Mısır’da 50 Bin Kişi Yine Sokaklarda, Tanklar Hükümet Binalarını Koruyor

Resim: Getty Images/NICHOLAS KAMM

Mısır’da rejim değişikliği isteyen protestocuları, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in açıklaması ve hükümetin istifa etmesi tatmin etmedi. Mübarek rejiminin sona ermesini isteyen 50 bine yakın gösterici, bugün yine Kahire sokaklarına döküldü. Dün akşam Mübarek’in emriyle sokağa inen ordu birlikleri ise hükümet binaları ve piramitler gibi önemli yerleri korumaya aldı. Ordunun Mübarek’ten yana tutumunu sertleştirmesi halinde askerler ile göstericiler arasında çatışma yaşanabileceği belirtiliyor.

Mısır Başbakanı Ahmet Nazif, bugün devlet televizyonundan yaptığı açıklamada Mübarek’in emriyle istifa ettiklerini duyurdu. Mübarek’in yine bugün içerisinde yeni hükümeti kurması bekleniyor.
Başkent sokaklarında özellikle de Tahrir meydanında olmak üzere 50 bine yakın gösterici protestolarını bugün de sürdürüyor. Orduya bağlı tanklar, bazı bakanlıklar, devlet televizyonu binası, Mısır Müzesi ve Piramitler gibi önemli alanları korumaya aldı.

Göstericiler ise hükümetin istifasından çok, Hüsnü Mübarek’in gitmesini istediklerini belirtiyor. Mısır’da ayrıca sokağa çıkma yasağı 16.00 ile 08.00 saatleri arasında olacak şekilde genişletildi. Fakat dün uygulanan sokağa çıkma yasağına göstericiler riayet etmemişti.

Dün kesilen internet ve telefon hizmetlerine ise bugün ulaşılabiliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.