Mısır’da 638 Kişinin Ölümüne Karşı Protesto Gösterileri Başladı

mısır ramses bulvarı
16 Ağustos 2013 Mısır’da ordunun yaptığı mühale sonucu yüzlerce kişi hayatını kaybettiği için Kahire Ramses’te binlerce kişi toplandı ve protesto gösterileri düzenlendi.(KHALED KAMEL/AFP/Getty Images)

Mısır’da Çarşamba günü Kahire’de Adeviye ve Nahda ile Tahrir meydanlarında toplanmış olan kalabalık gruplara ordunun müdahale etmesinden sonra, 638 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden kişileri protesto etmek amacı ile binlerce kişi Ramses Meydanında toplandı. Her geçen saat toplanan kalabalık artmaya devam ediyor.

Toplanan kalabalık arasında silahlı kişilerin bulunulduğu ifade edildi. Mısır devlet televizyon Nil TV, 15 Mayıs Köprüsü’nde yürüyen protestocular arasındaki iki kişinin silah taşıdığını belirtti.

Nil TV, Protestocuların toplandığı başkentteki Ramses Meydanı’nda polisin göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale ettiğini ifade etti.

Cuma namazından sonra Ramses meydanına geçen protestocular “Kahrolsun askeri yönetim” sloganları ile bağırıyorlar. Polisin bir çok bölgede tank ve zırhlı araçlarla önlem aldı. Emniyet yetkilileri, Hükümete yönelik yapılacak saldırılarda gerçek mermiyle karşılık vereceklerini belirttiler.

Müslüman Kardeşler Sözcüsü Cihad el Haddad, Twitter üzerinden “Kahire’nin tüm camilerinden çıkarak Ramses meydanında toplanılacak” diye çağrıda bulundu.

Müslüman Kardeşler yetkililerinden Eşref Abdülgaffar ise, devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi görevine iade edilinceye kadar protestolarına devam edeceklerini söyledi.

Mısır’ın karışık durumları esnasında, Türkiye’deki Mısır Büyükelçisi Salahaddin ise ülkesine çağrıldı. Büyükelçi Esenboğa Havaalanı’nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Bu genellikle iki ülke arasındaki ilişkilerin tekrar değerlendirilmesi için yapılmaktadır. İlişkileri düzeltmek için inşallah yararlı olur. Türkiye, Mısırlıların en yakın dostu ve müttefikidir” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.