Mısır’da Hükümet Karşıtları da Mübarek Yanlıları da Gösteri Düzenliyor

Mısır’ın başkenti Kahire, bugün hem Hüsnü Mübarek karşıtlarının hem de hükümet yanlılarının gösterisine sahne oluyor. Tahrir Meydanı’nda toplanan yüzbinlerce kişi, Mübarek aleyhine slogan atarak gösterilerini sürdürürken, 30 yıllık devlet başkanını desteklediklerini belirten bir başka grup ise Tahrir Meydanı’na çıkan Talat Harp Caddesi’nde toplandı.

Göstericiler şu ana kadar karşı karşıya gelmedi. Her iki grup da slogan atarak gösterilerini sürdürüyor. Tahrir Meydanı’ndan muhalif göstericiler “İnsanlar rejimin düşmesini istiyor”, “(Görevi)Bırak, bırak” ve “Katillerin yargılanmasını istiyoruz” şeklinde sloganlar atıyor.

Göstericiler ayrıca ordu lehine sloganlar da atarak, “Halk ve ordu birleşti” şeklinde bağırıyor.
Tahrir Meydanı’na doğru gitme düşüncesi olmadıkları gözlenen hükümet yanlısı göstericiler “Ayrılmayacağız” diye bağırırken, “Mısır için Mübarek’e evet” yazılı pankartlar taşıyorlar.

Slogan atan muhalif göstericilerin bir kısmı Kasr El Nil köprüsü üzerinden meydana geliyor. Burada kurulan ordu, saniyede 3 göstericinin alana gitmesine izin veriyor.

Öte yandan Mısır’ın İskenderiye, Süveyş, Port Said, İsmailiye, Mansura, Damanhour, Kalyubiye, Asvan ve El Ariş kentlerinde de çok sayıda gösterici toplandı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.