Mısır’da İktidar Partisi Sandalyelerin Yüzde 97’sini Ele Geçirecek

Resim: Getty Images/KHALED DESOUKI

KAHİRE– Mısır’da bugün ikinci turu yapılan Halk Meclisi seçimlerinde iktidardaki Ulusal Demokratik Parti’nin (UDP) 518 (10’u Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından atanıyor) sandalyenin yüzde 97’sini ele geçireceği tahmin ediliyor. Mısır’daki en büyük gazete Ahram’ın manşetine taşıdığı seçim haberine göre UDP yetkilileri elde ettikleri büyük başarıyı, yoğun ve etkin çalışmalarına bağlıyor.

Geçtiğimiz hafta yapılan seçimlerin ilk turunda UDP 209 sandalye elde ederken, 2005 seçimlerinde 88 üyesini parlamentoya sokan Müslüman Kardeşler (MB) hiçbir sandalye kazanamamıştı. Seçimlerin ardından MB ile birlikte ilk turda sadece 2 sandalye elde edebilen ülkenin en köklü partisi Wafd de ikinci tura katılmayacaklarını duyurmuştu.

Bugünkü ikinci tur seçimde 283 sandalye için 566 aday yarışacak. 283 sandalyenin 114’ünde UDP adayları birbiriyle yarışacak. Dün seçim sonuçlarını değerlendiren UDP Genel Sekreteri ve partinin eski tüfeklerinden Safvet Şerif, amaçlarının mecliste ezici bir çoğunluk elde etmek olduğunu belirtti. Bu sonuca ulaşmak için partinin 2 milyon üyesini ülke genelinde harekete geçirdiklerini belirten Şerif, 29 valilikteki parti temsilcilerinin kararlılık, ciddiyet ve aşkla çalışmaları çağrısında bulunduklarını da söyledi.

Partinin perde arkasındaki lideri olarak değerlendirilen ünlü iş adamı Ahmet İzz ise pek çok yerde iki adaylarını seçimlere sokma stratejilerinin başaralı olduğunu ifade ediyor. Bugünkü seçimlerde de sandık başındaki 100 bin temsilcilerinin halkın kendi adaylarına oy vermelerini sağlamak için faaliyette bulunacağını belirten İzz, aynı şekilde internet ortamını da kullandıklarını, Facebook üzerinden kendilerine yönelik soruları cevaplandırdıklarını öne sürüyor.

UDP yetkilileri, muhalif partilerin ilk turda ağır bir yenilgi aldıkları için ikinci turdan kaçtıklarını da öne sürüyor. Müslüman Kardeşler ve Wafd ise ülke genelinde her türlü yolsuzluğun yapıldığını, bu şartlarda seçimlerin ikinci turuna katılmalarının söz konusu olmadığını açıklamıştı.

Amerikan yönetimi de seçimlerin demokratik bir ortamda gerçekleştirilmediğini belirterek Mısır yönetimini eleştirmişti. Mısır ise seçimlerde halkın özgür iradesiyle oyunu kullandığını belirterek bu yöndeki eleştirilere tepki gösteriyor.

Mübarek tarafından atanan 6 üyeli Yüksek Seçim Kurulu’nun izlediği seçimlerin ilk turunda aralarında Wafd’ın da bulunduğu muhalif partiler toplam 12 sandalye kazanabilmişti. Bugünkü ikinci tur seçimde de çoğu UDP’ye katılacak olan 136 bağımsız aday UDP listelerinden seçime katılan adaylara karşı yarışıyor.

UDP, kendi şemsiyesi altından seçimlere sokamadığı adaylarının bazılarının bağımsız olarak yarışa sokuyor.

Bugünkü seçimlerde MK’dan 27, Wafd’ten 9 ve Tagammu’dan 6 adayın parlamentoya girmek için yarışması bekleniyordu. Ancak alınan boykot kararına rağmen MK ve Wafd’den de bazı adayların seçimlere gireceği açıklandı.

Yüksek Seçim Kurulu, MK ve Wafd’in aldığı boykot kararının, seçimlerin yapıldığı bir dönemde yürürlüğe konamayacağını belirtmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.