Mısır’da Kiliseye bombalı Saldırı: 21 Kişi Öldü

Mısır’ın Akdeniz kenarındaki İskenderiye kentinde bir kiliseye yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırıda 21 kişi öldü, 50den fazla kişi de yaralandı. Yetkililer Sidi Bişr semtinde bir kilisenin yanında park halindeki bir araca yerleştirilen bombanın, yılbaşını kutlamak için kilisede toplanan Kıpti Hristiyanların dışarı çıktığı sırada patlatıldığını duyurdu. Mısır güvenlik kaynakları, eylemin bir intihar saldırısı olabileceğini belirtiyor.
2011’in ilk dakikalarında gerçekleştirilen saldırıda yaralananlar arasında Müslümanlar ve polislerin de bulunduğu belirtildi. Saldırıdan sonra Müslümanlar ve Hristiyanlar arasında küçük çaplı çatışmalar çıkarken, polis bölgeyi abluka altına aldı.
Patlamanın şiddetiyle kiliseyle aynı cadde üzerinde bulunan bir camide de küçük çaplı hasar meydana gelirken, saldırıda hayatını kaybedenlerin cesetlerinden kopan parçalar çevreye yayıldı.
Saldırının El Kaide terör örgütünün geçtiğimiz ay Mısır’daki Hristiyanları da hedef alacağın belirten açıklamasından sonra gelmesi dikkat çekiyor.
Saldırıya sahne olan kilise 2006 yılında da akli dengesi yerinde olmayan bir kişinin bıçaklı saldırısına maruz kalmış, olaydan sonra şehirde bir süre çatışmalar yaşanmıştı. Geçtiğimiz yıl başında da ülkenin güneyindeki Nag Hamadi kentinde Kıpti yılbaşısını kutlamak için kilisede bulunan Hristiyanlara silahlı saldırı gerçekleştirilmesi üzerine 7 kişi ölmüştü.
Mısır’daki saldırı, geçtiğimiz ekim ayında Irak’ta bir kiliseye düzenlenen ve 68 kişinin ölümüyle sonuçlanan eylemden sonra son yıllarda Ortadoğu’da Hristiyanları hedef alan en kanlı terör saldırısı olarak değerlendiriliyor.
Irak’taki kilise saldırısını üstlenen El Kaide, Mısır’da İslamiyeti seçmelerine rağmen kilisede alıkonulan iki kadının intikamını almak için Hristiyanlara yönelik saldırılar gerçekleştirileceğini duyurmuştu.
Geçtiğimiz ay da kilise inşaatının tamamlanmasına izin verilmemesi üzerine bazı Müslümanların da destek vermesiyle gösteri yapan Hristiyanlar polisle çatışmış, olayda iki kişi ölmüş, 150 kişi de tutuklanmıştı.
Hristiyanlar, cami inşaatlarına kolayca izin verilirken kiliseler için izin şartlarının ağırlaştırıldığını öne sürüyor.
Ortadoğu’daki en büyük Hristiyan azınlığın yaşadığı Mısır’da Müslüman ve Hristiyanlar arasında zaman zaman küçük çaplı çatışmalar yaşanmasına rağmen, halk arasında dini ayrımcılığa pek rastlanmıyor.
Ülkede resmi olarak açıklanmasa da Hristiyanların oranının 85 milyonluk ülkede nüfusun yüzde 7 ile 10’unu oluşturduğu tahmin ediliyor. Hristiyan nüfusu hem doğum oranlarındaki hızlı düşüş ve hem de başta ABD ve Kanada olmak üzere Batılı ülkelere göçle birlikte hızla eriyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.