Mısır’da Mursi’nin Destekçileri ve Rakipleri Sokaklarda

Mısır’da Halk Sokaklarda

Mısır’da Hüsnü Mübarek dikta rejimini deviren halk hareketiyle birlikte başlayan demokrasi rüzgarları hala ülkeye istikrarı getirebilmiş değil.

Seçimle gelen yeni Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin Yeni Mısır Anayasası için attığı adım Mısır’ı bölmüş ve halk tekrar sokaklara dökülmüştü. Kahire’de devam eden gösterilerde halkın bir kısmı yeni anayasayı İslamcı ve anti-demokratik olarak değerlendirip Mursi aleyhinde protestolarda bulunurken diğer kısmı ise Mursi’ye tam destek veren gösteriler düzenliyor.

Mursi karşıtı göstericiler, yeni siyasi nizamın eskisi gibi hesap vermeyen anti-demokratik bir rejime dönüşmemesi gerektiğini ifade ediyorlar. İnşaat mühendisi Muhammed Mustafa, “Bir diktatörlükten kurtulmak için devrim yaptık. Tiranlığa son vermek için seçim yaptık. Bizi temsil edecek idareciler için rey verdik. Ama neticesinde ortaya başka bir diktatör olan bu kişi çıktı” diyerek Mısır’ın yeni Cumhurbaşkanına ve idaresine karşı tepkisini dile getiriyor.

Diğer taraftan Muhammed Mursi taraftarı olan muhafazakar Mısırlılar ise yeni cumhurbaşkanlarını desteklemek için gösteriler tertip ediyorlar. Havacılık mühendisi İsmail Abdelkhalek, “Burada Mursi’yi desteklemek için bulunuyorum. Anayasa mahkemesi tarafından baskı altına alınan Mursi’yi destekliyoruz. Herkes biliyor ki Mursi’yi halk seçti” diyerek yeni anayasa ve cumhurbaşkanına desteğini dile getiren pek çok Mısırlı’dan birisi olarak konuşuyor.

Mısır’da dikta rejiminin devrilmesinin ardından halkın yeni idareciler ve anayasa teklifi ile tam bir uyum sağlayamamasından ötürü sokaklardan ayrılmıyor olması ticari hayata da zarar veriyor. Gösterilerin yapıldığı yerlerde dükkanların zarar görmesi ve bazı istikrarsızlıkların baş göstermesinden ötürü esnafların sıkıntı yaşadığı gözleniyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.