Mısır’da On Binler, Hüsnü Mübarek Rejimini Devirmek İçin Tahrir Meydanı’nda Toplandı

Resim: Getty Images/MOHAMMED ABED

Mısır’da Hüsnü Mübarek rejimini devirmek isteyen muhalif grupların yaptığı bir milyon kişilik eylem çağrısına uyan protestocular, başkent Kahire’nin Tahrir ya Bağımsızlık Meydanı’nda toplanıyor. Meydana giriş çıkışlar, dün gece protestoculara ateş açmayacağını açıklayan ordu birlikleri tarafından kontrol ediliyor.

Şu ana kadar on binlerce kişinin toplandığı Tahrir Meydanı üzerinde sürekli helikopterler uçuyor. Meydana gelen yolların tamamı ise barikat kuran ordu birlikleri tarafından kontrol ediliyor.

Mübarek yönetimi ise gösteriye katılımı engellemek amacıyla ülkedeki tüm iç hat seferlerini iptal etti. Ayrıca başkente gelen bütün tren seferleri de durduruldu. El Arabiya televizyonu da başkenti İskenderiye, Beni Suef, İsmailiye ve Feyyum kentlerine bağlayan karayolları ile otobanların ordu denetiminde ulaşıma kapatıldığını, sadece acil durumlar için izin verildiği belirtildi.

Öte yandan Mısır devlet televizyonu ERTU, Kahire’nin bazı semtlerinde askeri üniforma satan iki mağazanın yağmalandığını ve silah ile av malzemeleri satan bazı dükkânlardan soyulduğunu bildirdi. Bunun için ordu birliklerinden ayrı gezen ve kendisini asker olarak tanıtan şahıslara karşı dikkatli olmaları konusunda da uyarıldı.
Öte yandan Mübarek’ten geri çekilmesi isteyenler arasında ülkedeki Sivil Toplum Kuruluşları da katıldı. 50 kadar STK, Mübarek’i iktidardan çekilmeye çağırdı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.