MİT Müsteşarı Hakan Fidan KCK Soruşturması’nda İfadeye Çağrıldı

MİT Müsteşarı Hakan Fidan KCK Soruşturması’nda İfadeye Çağrıldı

MİT Müsteşarlığı

Türkiye gündemi MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın KCK soruşturması kapsamında PKK ile Oslo Görüşmeleri nedeniyle ifadesine başvurulması haberiyle bir anda değişti.

KCK soruşturmasını sürdüren özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski müsteşar Emre Taner, eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş’i ve iki MİT görevlisini telefonla ifadeye çağırdı.

 Akşam saatlerinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı ve özel yetkili Başsavcıvekili Fikret Seçen haberleri bilgilerinin olmadığı yönünde geçiştirmişlerdi. Dün sabah Başsavcı vekili Seçen MİT  Müsteşarını ve diğerlerini ifadeye çağırdıklarını doğruladı.

 KCK soruşturmasını yürüten özel yetkili savcılar, Oslo’da yapılan MİT-PKK görüşmelerine ilişkin bilgi ve delillere ulaşılması sonucu MİT’e ifadelere başvurulmak amacıyla telefonla davet iletildi. KCK operasyonları kapsamında tutuklanan ve Öcalan’ın avukatlığını da yapan bazı sanıklar, MİT yetkilileriyle ilgili iddialarda bulundu. MİT yöneticilerine internette de yayınlanan Oslo’daki görüşmelere ilişkin ses kayıtları, PKK ile yapılan görüşmelerin içerikleri ve Öcalan’la İmralı’da yapılan görüşmelerin örgüt yöneticilerine aktarılıp aktarılmadığıyla ilgili sorular sorulacak. MİT’in üst düzey yöneticilerinin İstanbul Beşiktaş adliyesi’ne gelerek ifade vermeleri bekleniyor.

Anahtar Kelimeler: MİT,KCK Operasyonu, Hakan Fidan, Emre Taner, Afet Güneş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.