MİT- PKK Gizli Görüşmeleri İnternette Yayınlandı

Fot: Getty Images / SAUL LOEB

Türkiye’nin PKK ile daha etkin mücadele amacıyla Kuzey Irak’a kara harekatının hazırlıklarının yapıldığı bu günlerde internette yayına verilen MİT- PKK terör örgütünün görüşmelerinin yer aldığı ses kaydı gündeme bomba gibi düştü.

Başbakan Erdoğan’ın Arap baharı ziyareti kapsamında Mısır’a yaptığı ziyaret sürecinde bu gün PKK’ya yakınlığı ile bilinen bir internet sitesinde yayınlanan ses kasetinde “Görüşmelerin İç Yüzü Erdoğan’ı Yakacak” başlıklı haberle MİT ile PKK ve İmralı arasında yapılan görüşmelerin içyüzü anlatılıyor.

Ses kasetinin nasıl ortaya çıktığı bilinmiyor. Ancak tahminler  İstihbarat operasyonlarını aratmayacak profosyonel bir yöntemle yayınlandığı üzerine. Ses kaseti sabah 09. 37’de PKK’ya yakınlığı ile bilinen Dicle Haber Ajansı’nın sitesinde yayınlandı. Kasetin  site hacklenip siteme gizlice girilerek yayınlandığı öğrenildi.

Dicle Haber Ajansı sitesi ses kaydı yerleştirilip yayınlandıktan 2, 5 saat süreyle devre dışı kaldı.DİHA,  ses kaydının sitelerine yapılan sanal saldırı sonucu şifreleri kırılarak eklendiğini ve haber fark edilir edilmez yayından kaldırıldığını duyurdu.

ŞOK ses kaydında PKK ile devlet arasında görüşmeler de yer alan kişiler Mit Müsteşarı Hakan Fidan, Mit Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş, KCK’lı Mustafa Karasu, PKK’lı Sabri Ok, Kongra- gel Başkan Yardımcısı Zübeyir Aydar ve koordinatör ülke temsilcileri arasında geçiyor. Görüşmelerde koordinatör ülke temsilcileri İngilizce konuşurken hangi tarihte yapıldığı bilinmiyor.

 Uzun bir süre koordinatör bir ülkede çeşitli safhalarda yürütülen görüşmeler ‘Oslo Görüşmeleri’ olarak biliniyor. Yayınlanan tutanaklar da ‘Oslo Tutanakları’ olarak adlandırılıyor.

Yapılan görüşmelerin sonucunda Abdullah Öcalan mektupla bilgilendirildiği ve kendisinden de kısa yanıtlar alındığı ve sürece bu şekilde dahil edildiği anlaşılıyor.

 Görüşmeler uzunca bir süre MİT koordinatörlüğünde, dönemin şu an emekli olan MİT Müsteşar Yardımcısı’nın katılımıyla gerçekleştiriliyor.  Siyasi otoriteyi temsilen Başbakanlık adına dönemin Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı da sürece dahil oluyor.

 Yayınlanan görüşme tutanaklarından, PKK ve Öcalan’la yürütülen müzakerelerde amacın o tarihlerde PKK tarafından ilan edilmiş olan eylemsizlik kararının uzatılması ve karşılıklı atılacak adımlarla PKK’nın silahsızlandırılarak yasal – demokratik zemine çekilmesi olduğu anlaşılıyor.

Yine Habur’dan dönüşün  tarafların bilgisi dahilinde olduğu ancak sürecin  her iki taraf için de iyi yönetilemediği konusunda fikir birliğine varıldığı anlaşılıyor.

Yapılan görüşmelerde devlet temsilcilerinin, devletin ve siyasi iradenin demokratik açılım konusunda samimi olduğu, Kürtlerin yasal demokratik haklarının kabul edilmesinde ve ülkedeki demokratik standardın yükseltilmesi konusunda da kararlı olduğu yönünde beyanlar yer alıyor.

 İnternete sızan bilgilerde görüşmelerde yer alan kişilerden haberle ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.