Moda Duayeni Karl Lagerfeld Hayatını Kaybetti

20. yüzyılın en önemli moda tasarımcılarından kabul edilen Karl Otto Lagerfeldt, 85 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Fransız moda evi Chanel’in yaratıcı yönetmeni, kreatif direktörü, olan modacı Karl Lagerfeld, Chanel’in 22 Ocak’taki defilesini kaçırmış, firmadan ‘yorgun hissettiği’ açıklaması yapılmıştı.

Karl Lagerfeld kimdir?

10 Eylül 1933 yılında Almanya’nın Hamburg şehrinde doğan Lagerfeld, 19880’lerin başında kendine ait parfüm ve giyim eşyası üreten markasını piyasaya sürdü. Tam adı Karl Otto Lagerfelt, zengin bir ailenin çocuğuydu. Reklamını kolayca yapabilmek açısından son harfi ‘t’yi atmayı uygun gördü.

Kariyeri boyunca Chloe, Fendi ve Chanel gibi büyük moda evleri ile ortaklaşa çalıştı.

En meşhur moda şirketlerinden Balmain’in kurucusu Pierre Balmain’in asistanı olarak kariyerine başladığında 20 yaşındaydı.

1980’li yılların ilk yarısında parfüm ve giyim eşyası sattığı ve adıyla soyadının baş harflerinden oluşan ‘KL’ markasını oluşturdu. 2004 yılına kadar büyüttüğü markasını o yıl Tommy Hilfiger’a sattı.

Adının tüm dünyaya yayılması ise 1983’te devraldığı Coco Chanel macerasıyla gerçekleşti. ‘Chanel’i kurtaran tasarımcı’ olarak nam salan Lagerfeld, eski günlerini mumla arayan Chanel’e öyle dokunuşlar yaptı ki marka bir anda tekrar zirveye çıktı. Chanel ve Balmain haricinde Chloe, Fendi gibi şirketlerle de çalıştı.

Karl Lagerfeld’in hayat hikayesi ve kariyer yolculuğu ise Alman televizyoncu Martina Neuen’in yönettiği ‘Mode Als Religion’ isimli belgeselde işlenmiştir.
Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.