Moldova Merkez Seçim Kurulu, Erken Genel Seçimleri Geçerli Saydı

Resim: Getty Images

KİŞİNEV– Moldova’da bugün yapılan erken genel seçimler geçerli ilan edildi.

Moldova Merkez Seçim Komisyonu’ndan (MSK) yapılan açıklamada, ülkedeki seçimlerin geçerli olduğu kaydedildi. MSK’nın son verilerine göre, yerel saat 19.00 itirabariyle seçmenlerden yüzde 54,95!nun oy kullandığı kaydedildi. Daha önce Seçim Kanunu’nda yapılan değişikliklere göre, Moldova parlamento seçimlerinin geçerli kabul edilebilmesi için oy kullanma hakkına sahip olan toplam seçmen sayısının en az yüzde 33.33 olması gerekliydi.

Moldova’daki seçimlerde oy işlemleri saat 21:00 ‘a kadar sürecek. Seçim sandıkların kapanmasından sonra çıkış-anketinin sonuçları ilan edilecektir. Bültenlerin ilk bölümü işlendikten sonra, seçim ön sonuçlarına ilişkin ilk bilgiler 23:00 ‘da açıklanacak.

Genel olarak Moldova’da ve yurt dışında oylama 2 bin 37 sandıkta yapılıyor. Bunlardan 75’i yurtdışında. Seçimler için toplam 2 milyon 808.343 bülten basılırken, bunlardan 696.200 tanesinin Rusça dilinde olduğu kaydedildi. Ana seçmen listelerinde 2 milyon 650 bin 290 kişi olduğu belirtildi.

Seçimlerin organizasyonu için Moldova MSK 43.1 milyon lei (3,6 milyon dolar) para harcadı. Seçim günü güvenliği için 4 bin polis görev yapıyor.

Oylama sürecini AGİT, BDT ve AB’den dahil olmak üzere, 33 ülke ve örgütlerden 600 uluslararası gözlemcilerin yanı sıra, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve siyasi partileri temsil eden 3 bin 500′ den fazla yerli gözlemci denetleyecek.

Ülkenin 101 sandalyeli üst yasama organına geçiş için 20 parti ve 19 bağımsız aday mücadele etmektedir. Partiler için seçim barajı yüzde 4, iki partili blok için yüzde 7, üç veya daha fazla partiden oluşan blok için ise yüzde 9, bağımsız adaylar için ise yüzde 2’dir.

Moldova’da parlamento, 5 Nisan 2009 tarihinde seçilen bir önceki toplantı gibi, yeni cumhurbaşkanını seçememesi nedeniyle feshedilmişti. Moldova’da bugün son iki yılda üçüncü parlamento seçimleri yapılıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.