Moskova Polis Orkestrası Falun Dafa’ya Karşı Tutumunu Değiştirdi

Eskiden Taciz Edilen Falun Dafa Rusya Kızıl Meydanda Etkinliğe Davet Edildi

Rusya Epoch Times- Tan Shu Yan

Rusya Kremlin’de, Moskova Kızıl meydan da Falun Dafa uygulayıcıları Çin geleneksel bel davulu gösterisi yaptılar (The Epoch Times)

Pekin’deki siyasi değişimler sonucu Moskova’da Falun Gong’a karşı olan tutum değişti.

Rusya’daki etkinliklere katılmak üzere Polis Orkestrası tarafından Falun Gong (Falun Dafa olarakta bilinir) 27 Mayıs tarihinde davet edildi. Etkinliğe 10.000’in üzerinde kişi katıldı. Yapılan etkinlik Kremlin’de, Moskova Kızıl meydan da Rusya hükümetinin yan tarafında gerçekleşti.

Ünformalı polis Falun Dafa gösterisini anons ederken (Epoch Times)

Üniformalı Rus polis, Falun Dafa etkinliğini yapmak üzere Falun Dafa’yı “Şimdi Büyük ve Güçlü Falun Dafa” diye anons yaptı.

Rus polisi daha önce hiç bu kadar Falun Dafa’ya karşı konuksever olmamıştı.

2008 yılında Falun Dafa’nın ana kitabı Zhuan Falun, Rus mahkemesi tarafından yasaklandı ve üç yıllık yasal mücadelenin ardından 2011 yılında karar onaylandı.

Polis geçmişte Falun Dafa uygulayıcılarının evlerini sık sık ziyaret edip onları taciz eder ve büyük gösteriler yapmalarına izin vermezdi.

Çin’de uygulayıcılara karşı yapılan zulmü protesto etmek amacı ile sadece bir kişinin konsolosluğun önünde durmasına izin veriliyordu. Yoldan bir kişinin soru sormasına izin verilmiyordu, iki kişi oldukları an tutuklanıyorlardı.

Bu durum, Rus hükümetinin Çin komünist Partisi (ÇKP) ile yakın ilişkileri olmasından kaynaklanıyordu.

2008 yılında ilk olarak yasaklanan Zhuan Falun davasını, Moskova Helsinki Grubunun başkanı ve Sakharov ödülünün sahibi olan Lyudmila Alekseyeva, durumu adaletsiz bularak kınadı.

 Lyudmila Alekseyeva, “Bu durum Çin’de Falun Dafa uygulayıcılarının eziyet gördüğü ve bizim hükümetimizin de Çin ile güçlü bağları olmasından kaynaklanmıştır” diyerek bu kararın alındığını belirtmiştir.

Falun Dafa, ana kitabı Zhuan Falun ve diğer kitaplarına göre,  “Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü” ilkelerinin üzerine kurulmuş ve beş takım egzersizlerden oluşmaktadır.

İlk olarak 1992 yılında tanıtıldı ve çok hızlı bir şekilde yayıldı, çok popüler oldu. Çin Spor İdaresi tarafından belirtilen rakamlara göre,1999 yılında 70-100 milyon arasında insan Çin’de Falun Dafa uygulaması yapmaya başlamıştı.

1999 Temmuz yılında, Çin Hükümeti başkanı Jiang Zemin tarafından bu uygulamayı “ortadan kaldırmak” üzere bir kampanya başlatıldı. Jiang, Falun Dafa’nın bu kadar çok yayılmasından ve çok popüler olmasından tedirgin olmuştu ve ÇKP’nin ideolojisi için bir tehdit oluşturduğunu düşünüyordu.

Zülüm hala devam etmektedir fakat uzun sürede devam etmesi durumunda koşullar tehdit altındadır.

Jiang, zulmü devam ettirmek için bir grup kurmuştu fakat bu yıl nisan ayında bu grubun önemli figürlerinden biri olan Bo Xilai, partiden çıkarıldı ve kendisi ile ilgili yapılan tahkikat devam etmektedir.  Yine grup üyelerinden olan ve İç Güvenlikten  sorumlu Zhou Yongkang ise zan altında bulunuyor ve yakın gelecekte partiden tasviye edilmesi bekleniyor.

Yapılan yorumlara göre, Başbakan Wen Jiabao tarafından, yapılan (ÇKP) parti toplantılarında Falun Dafa’ya karşı yapılan zulüm yakın zamanda bitirilecek dendiği belirtilmiştir.

Kızıl Meydanda yapılan etkinlikte Falun Dafa uygulayıcıları dört saat boyunca Çin geleneksel bel davulu ve ejderha dansı gösterileri yaptı.

Ayrıca pratikte egzersizleri gösterdiler ve çeşitli değişik performanslar sergilediler. Kağıttan lotus çiçeklerinin katlanmasını göstermek üzere 15 masa kuruldu. Lotus çiçekleri masasının yanında bulunan Falun Dafa sergisi de ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.

Rusya’nın diğer bölgelerinden gelen Falun Gong uygulayıcıları Moskova’da yeterince çiçek olması için trenlerdeki biletçilere kutularla lotus çiçeği vererek Moskova’ya ulaşmasını sağladılar.

Falun Dafa dünya çapında 70 ülke de mevcuttur ve çoğu zaman ulusal ve yerel yönetimlerden destek almaktadır. ABD kongresi tarafından Çin’deki zulmün bitmesi için dört karar verilmiş ve çağrıda bulunmuştur, ayrıca devlet ve yerel yönetimler Falun Dafa’yı onurlandıran 14.000 bildiri yayınlamıştır.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.