Moskova Uçağında Can Pazarı; 2 Ölü 83 Yaralı

MOSKOVA– Rusya’nın başkenti Moskova Domodedovo havalimanına acil iniş yapan uçak pistten çıktı. Parçalanan uçakta iki yolcu hayatını kaybederken 83 yolcu da yaralandı. 9 kabin görevlisi ve 163 yolcunun bulunduğu Dağıstan Havayollarına ait uçakta, yaralananların durumlarının ağır olduğu belirtiliyor.

Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Son bilgilere göre yaralı 83 yolcu başkentte hastanelere kaldırılmış durumda.” dedi. Dağıstan’ın Mahaçkale kentine gitmek üzere Moskova Vnukova havalimanından kalkış yapan uçak, bir kaç dakika sonra uçağın iki motorunun durması üzerine başkente geri dönerek acil iniş yaptı.

İniş sırasında bir kaç parçaya ayrılan uçakta ölü sayısının 2 kişi ile sınırlı kalması sevindirirken, yaralılardan hayatını kaybedenlerin olabileceği endişelendiriyor.

Kaza ile ilgili Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev bilgilendirilirken, Dağıstan Cumhurbaşkanlığı da olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Kazanın nedeni ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

UÇAK İKİYE BÖLÜNDÜ

Russia Today televizyonuna açıklamada bulunan yolcu Valeriy Çumak, kabin görevlileri ve pilotların çok iyi çalıştıklarını ve uçağı iki motoru olmadan indirmeyi başardıklarını söyledi. Çumak, “Uçak pisti geçti. Ormanın içine ancak inebildi. Çitlerin olduğu alana çarpsa idi sonumuz olurdu.” dedi. Yolcu verdiği bilgide uçağın ikiye bölündüğünü de belirtti.

Bir başka yolcu da pilotların ve kabin görevlilerinin ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını söyledi. Yolcu, “Önce motorlardan biri durdu. Sonra da ikincisi. Pilot diğer motorla uçağı indirdi. Uçak inene kadar herhangi bir panik olmadı. Uçak indikten sonra panik başladı. İnsanlar kendilerini uçağın dışına atmaya çalışıyordu. Bazı yolcularda yaralılara yardım ediyordu.” bilgisini verdi. Bir başka yolcuya göre uçak bir kaç parçaya bölündü. Acil olarak uçağın bulunduğu bölgeye ambülans ve itfaiye araçları ulaşırken yaralılar hızlı bir şekilde Moskova hastanelerine ulaştırıldı.

Dağıstan Havayolu Şirketi Başkan Yardımcısı Abdullah Angutayev Ria Novosti’ye verdiği bilgide şirkete ait tüm uçakların bakımlarının düzenli bir şekilde yeğıldığını söyledi. Yetkili, “Şirketimizde beş adet Tupolev Tu-154M uçak, 4 adet Tu-134B uçak, iki adet Antonov An-24 ve iki adet de Mil Mi-8 helikopter bulunuyor. Hepsinin de durumu çok iyi. Özellikle jetlerimiz her gün kontrolden geçiyor.” savunması yaptı

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.