Moskova’da Sürpriz Anket; Medvedev Yüzde 27, Putin Yüzde 16 Ulaştı

Rusya’nın bağımsız kamuoyu araştırma şirketi Levada sürpriz bir anket yayınladı. 2012’de yapılacak Kremlin seçimlerinde ilk kez Moskovalılar Başbakan Vladimir Putin yerine, Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’i tercih etti. Aralık ayında yapılan çalışmada ankete katılanların yüzde 27’si Medvedev’i yeniden Kremlin’de görmek isterken, Putin’in dönmesini isteyenler yüzde 16’da kaldı.
Levada’nın eylül ayındaki anketinde Moskovalılar Medvedev’e yüzde 17 destek verirken, temmuz ayında Rusya devlet başkanını yeniden Kremlin’de görmek isteyenlerin oranı yüzde 12’de kalmıştı. Aynı ankette Putin’e temmuz ayındaki destek yüzde 29’u bulurken, eylül ayında bu oran yüzde 24’e gerilemişti.

Ülke genelinde Putin popülaritesini koruyor
Rusya nüfusunun yüzde 7’sini oluşturan başkentin tercihine rağmen, Rusya genelinde Putin’e destek önde. Medvedev’e ülke genelinde destek yüzde 21’de kalırken, Putin yüzde 31’le önde. Eylül ayındaki ankette Putin’e destek yüzde 36’yı bulurken Medvedev’e destek yüzde 17’de kalmıştı. Kominist Parti lideri Genadi Zyuganov’u 2012’de başkan olarak görmek isteyenler yüzde 5’de kalırken, aşırı sağcı Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jrinovski de yüzde 5 destek aldı. Diğer isimler ise yüzde 1’in üzerinde oy alamadı.
Kurak geçen yaz, yangınlar ve duman nedeni ile Moskova zorlu bir dönemi geride bıraktı. Rusya’nın 2012’de yapılacak başkanlık seçimlerinde Putin ya da Medvedev’den birinin Kremlin’e oturmasına kesin gözü ile bakılırken, Medvedev’in ikinci dönem seçilmesi durumunda 2018’e kadar Kremlin’de oturacak. Bu alternatifin gerçekleşmesi durumunda Putin’in tekrar başkan olma ihtimali düşük görülüyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.