Moskova’daki Yangınlarda Rus Ordusu’nun Kozmik Odası Yandı

Rusya’da orman yangınları, ordunun gizli belgelerinin bulunduğu kozmik odaya büyük zarar verdi.

Rusya Ordusu’ndan bir yetkili, yangının Moskova yakınlarındaki Kolomenskaya bölgesinde gizli askeri bilgilerin bulunduğu Genelkırmay Başkanlığı’na bağlı bir binaya büyük zarar verdiğini söyledi.

Rus askeri yetkili, “Orman yangınları sonucunda Kolomenskaya bölgesindeki Genelkurmay Başkanlığı’nın İletişim Merkezi yandı. Burası stratejik açıdan önemli bir askeri tesis.” dedi. Aynı gün Deniz Kuvvetleri’ne ait 2512 no’lu hava üssü de yanmıştı.Yanan merkezde Genelkurmay Başkanlığı’nın gizli uydu bağlantılarının bulunduğu teknik oda ve antenin de yandığı kayd edildi.

 Dün Başkan Medvedev, aynı bölgede Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 2512 nolu hava üssünde çıkan yangın dolayısıyla dört üst düzey askeri görevden almıştı. Medvedev, olayla ilgili Deniz Kuvvetleri Komutanı Vladimir Vısotski ve yardımcılarına uyarı cezası verdi. Konuyla ilgili Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov’a talimat veren Medvedev; “Amiral Vladimir Vısotski ve yardımcılarına görevini tam anlamıyla yerine getirmedikleri gerekçesiyle uyarı cezası verilsin.” dedi. Hava üssündeki yangın 29 Temmuz’da meydana gelmişti. Ancak Rus halkı yangından daha dün haberdar oldu. Yangında silah depolarının da aralarında bulunduğu büyük bir alanın yanarak kül olduğu belirtiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.