Muhalifler Kaddafi’ye “Son Darbe”yi vurdular

Son darbeyi vuran muhalifler Tripoli’de sevinç gösterileri yaparken(Gianluigi Guercia/AFP/Getty Images)

Pazar günü, Libya’nın başkenti Tripoli’de, yüzlerce muhalif ellerinde silahları ile muhaliflerin “Son Darbe” olarak nitelendirdikleri Kaddafi’nin, 42 yıllık iktidarının sona ermesini kutladılar.  Yeşil meydan da toplanan yüzlerce kişi ellerinde bayraklarla, muhalifleri sevinç çığlıkları ile karşıladılar.

Libya’da meydana gelen başkaldırıdan altı ay sonra, muhalifler sonunda Tripoli’yi ele geçirdiler.

Fakat Tripoli’deki zafere karşı, muhaliflerin sayıca az olmasında dolayı hala Kaddafi’nin halk tarafındaki yandaşlarını da çatışmaya sürükleyerek karşı bir saldırı yapabilmesi endişesi taşınıyor.

Libya Hükümet sözcüsü, İbrahim Musa “Savaşacağız” diye açıklamada bulundu. İbrahim’e göre Kaddafi, tüm Libya boyunca birçok yandaşa sahip ve onlar Tripoli’ye sahip çıkacak.

Pazar günü Tripoli’yi muhalifler ele geçirirken meydana gelen çatışmada iki taraftan da toplam 1300 kişi hayatını kaybetti ve 5000 kişi yaralandı.

Tripoli’ye muhaliflerin saldırısından hemen sonra, Nato operasyonlarına birçok farklı ulus katılmış ve Kaddafi’nin artık sonunun geldiğine inandıklarını söylemişti.

Pazar akşamı ABD başkanı Barak Obama, mevcut olan durum ile ilgili bir açıklamada bulundu. “Bu gece Kaddafi rejimi son noktasına ulaştı. Tripoli bir zorbanın elinden kurtulacak” dedi. Açıklamasında, “Kaddafi’nin artık Libya’nın kontrolü altında olmadığı gerçeğini kabul etmeli” dedi.

Daha sonra Obama, Kaddafi’ye “Artık teslim ol. Daha fazla kan akmasın” diye seslendi.

Pazar günkü çatışmada muhalifler Kaddafi’nin ikinci oğlu Saif El İslam’ı Tripoli’de tutukladılar.

Hem Kaddafi Hem de oğlu Saif El İslam hakkında Uluslar arası Ceza Mahkemesi tarafından tutuklama kararı çıkarttırılmıştı.

Nato, Kaddafi rejimi yıkıldığın ilan etti. Nato’nun, Libya’da kurulacak olan geçici ulusal konseyi ile çalışılacağı belirtildi.

Muhaliflerin, Trablus’a girmeleri Ankara’yı da hareketlendirdi. Ankara, Libya büyük elçiliğin de muhalifler ile beraber sevinç gösterileri yapıldı. Konsoloslukta Kaddafi’nin yeşil bayrağı indirildi, yerine siyah bayrak çekildi.

Kaddafi’nin anayasa olarak nitelendirdiği yeşil kitap yakıldı. Kaddafi’nin anayasa olarak nitelendirdiği bu kitap Libya’da zorunlu olarak okullarda okutuluyordu.

İngilizce Metin

İlgili Haberler

Kaddafi’nin küçük oğlu öldü mü?

Libya Muhaliflerinin Askeri Komutanı Öldürüldü

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.