Muhalifler Rusya’yı Karıştırdı; 135’den Fazla Kişi Gözaltında

MOSKOVARusya’nın bir çok kentinde düzenlenen Kremlin karşıtı gösterilere polis müdahale etti. Başkent Moskova ve St. Peterburg’da en az 135 kişi göz altına alınırken, muhalifler Vladivostok, Güney Sibirya’nın Barnaul kenti, Stavropol ve Kareli Cumhuriyeti gibi bir çok bölgede hükümet karşıtı gösteri düzenledi. Rusya’nın başkenti Moskova’da Triumfalnaya Meydanı’nda izinsiz gösteri için toplanan protestoculara polis dağılmaları için çağrıda bulundu. ‘Rezalet!’ ve ‘Özgür Rusya!’ sloganları atan gruba müdahale eden polis, 200 kişilik gruptan 75’ini göz altına aldı. Rusya’nın ikinci büyük kenti St. Petersburg’da da gösteri için toplanan yaklaşık 100 kişiden 60’ını polis göz altına alarak merkeze götürdü.

Göstericiler Anayasa’nın 31. maddesinde yer alan toplanma ve protesto gösterisi yapma özgürlüğünü desteklemek amacı ile her ayın 31’inde caddeleri protesto alanına çeviriyor. Moskova belediyesinin her defasında farklı gerekçeler göstererek protesto eylemlerine izin verilmemesi Kremlin karşıtı grubun tepkisine neden oluyor.

Polis Kremlin karşıtı hareket liderlerini de göz altına aldı. Eski Başbakan Yarımcılığı görevini yapan Boris Nemtsov ve ‘Sol Hareket’ lideri Sergey Udaltsov da göz altına alınanlar arasında. Göz altına alınanlar arasında bayanlar, yaşlı kadınlar ve ikinci dünya savaşı gazilerinin de olduğu iddia ediliyor.

Ria Novosti haber ajansına telefonla bilgi veren Nemtsov polise karşı gelmek suçundan göz altına alındıklarını, bin ruble (33 dolar) para cezası ya da 15 gün hapisle cezalandırılacaklarını belirtti. Herhangi bir belge imzalamayı reddettiklerini kaydeden liderler, akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.