Muhalifler Sanayi Kenti Brega’da Zafer Kazandılar

Libya'lı muhalifler Brega yolunda (Getty Images/AFP/GIANLUIGI GUERCIA)

Libya’da Tripoli şehrinin doğusunda bulunan Brega kentinde Libyalı muhalifler zafer kazandılar. Daha önce burası Kaddafi güçlerinin elindeydi. Sanayi kenti olan Brega, petrol hatlarında önemli bir rol oynuyor. Şubat ayından beri meydana gelen çatışmalarda bu şehir sürekli el değiştiriyor.

Muhalif güçlerin AFP’ye yaptığı açıklamada, Kaddafi güçlerinin ülkenin batısındaki Ras Lanuf kentine geri çekildikleri belirtildi.

Libya yönetimi sözcüsü Musa İbrahim ise, Tripoli’de yaptığı açıklamada,”Şehri ele geçirmeye çalışırken yaklaşık 500 kişiyi kaybettiler” dedi,  “Brega’yı ele geçirdikleri zaman duracaklar. Bu da size bir şeyi gösteriyor. Tek istedikleri petrol. Bu yüzden Brega’yı son saldırgan ölene kadar korumaya devam edeceğiz” diye ekledi.

Muhalifler şehrin tamamını kontrol altına almış gibi görünseler de hala Kaddafi güçleri tarafından koyulmuş olan mayınları yok etmeye çalışıyorlar.

Muhalifler bazı Kaddafi güçlerinin hala sınırlı silahlarıyla şehrin sanayi bölgesinde saklandıklarını söylüyorlar.

Muhaliflerden Şemsettin Abdulmulah AFP’ye yaptığı açıklamada “Yiyecek ve su ihtiyaçları artık yok ve uyanık kalmak zorundalar” dedi. “Artık akıllarının başlarına gelme zamanıdır. Umarım daha fazla katliam olmaz” diye ekledi.

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.