Muharrem Kayhan Koleksiyonu ” Antik Anadolu’nun Tanıkları ” Sergisi Açıldı

IMG_1079

Simurg Fine Art Lojistik firmasının özenle taşımacılığını ve kurulumunu yaptığı ‘’Muharrem Kayhan Koleksiyonunun, Antik Anadolu’nun Tanıkları’’ adlı sergi sanatseverlerine İzmir Arkas Sanat Merkezinde kapılarını açtı.

Sergi kapsamında Arkaik, Klasik ve Helenistik Çağ’da Karia ve Ionia bölgesine yoğunlaşan koleksiyondan yaklaşık 300 adet tarihi obje ve 500 adet sikke yer almaktadır.

Koleksiyonun en önemli bölümünü oluşturan ve bazıları dünyada tek örnek olan sikkeler, Lydia Krallığı’nda başlayan sikke darbı kültürünün gelişimini ortaya koyması açısından büyük önem teşkil etmektedir. Koleksiyonun Arkaik Dönem’e ait sikkelerden oluşan bölümü, Türkiye’de ilk kez böylesine geniş ölçekte sergileniyor olması açısından araştırmacılar için önemli bir imkan sunmaktadır.

Arkaik Dönem, nekropol, Karia, İon şehirleri, kült objeleri, tanrı ve tanrıçalar, ev, kadın ve hayvanlar konulu temalara göre tasnif edilen koleksiyon, ziyaretçilere Antik Çağ’daki yaşantının çeşitli yönlerini keşfetme imkanını sunuyor.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Muharrem Kayhan, Uluslararası Antik Yunan Sikkeleri Kataloğu projesinde yer alan 30 koleksiyonerden biri oldu. Katalog Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezinden (CNRS-Centre National de la Recherche Scientifique) araştırmacı Koray Konuk tarafından kaleme alındı.

Sergi girişi Ücretsiz’dir.

Ziyaret Saatleri: Salı – Cumartesi 10:00 – 18:00 / Perşembe 10:00-20:00 / Pazartesi Kapalı

Muharrem Kayhan Koleksiyonu
Fotoğraf: Arkas Sanat Merkezi

IMG_0277

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.