Muhteşem Tarihi Yapısı ile Şirince

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı, tarihi dokusunu korumayı başarmış olan muhteşem bir köy ŞİRİNCE

Muhteşem tarihi yapısı ile Şirince-Selçuk, İzmir (Epoch Times-Çiğdem Köklü)

Şirince, kesinlikle gidilmeye görülmeye değer tarihi bir mimariye sahip. Doğası, evleri ve mistik havası sizi bambaşka diyarlara götürüyor.

Sokakları Arnavut kaldırımlarından yapılmış evlerin mimarisi ise köyün adı gibi Şirince.

Muhteşm Tarihi yapısı ile Şirince
Şirince'de üzüm bağları-Selçuk, İzmir (Epoch Times-Çiğdem Köklü)

Şirince’de köylü halk bağcılık ve zeytincilik ile uğraşıyor. Köye ilk girişinizde yemyeşil üzüm bağları ve kokusu ile beraber şarap üreten fabrikalar ile karşılaşıyorsunuz.

Şirince'de gözlemeli köy kahvaltısı (Epoch Times-Çiğdem Köklü)

Bir de gözlemesi çok meşhur. Yine mistik havası ve yemyeşil ağaçların içinde bulunan kafelerde her çeşit gözlemeyi bulabilmeniz mümkün. Oturduğunuz yerden Şirince evlerinin muhteşem manzarası ile karşılaşıyorsunuz.

Şirince evleri (Epoch Times-Çiğdem Köklü)

Şirince’de evler birbirini kapatmayacak şekilde yerleşmiş, ortaya güzel ama daha da önemlisi şirin bir görüntü çıkmış. Konutlar kayalık zemin üzerine kurulu yapılış tarzları birbirine benziyor.

Özgün bir Şirince evi (Epoch Times-Çiğdem Köklü)

Zeminleri taş, üst katlar ahşap, dış cepheleri genellikle beyaz kireç badanalı. Kiremit kaplı çatıları dikkat çekiyor. Pencereler genellikle üst katlarda yer alıyor.

Şirince'de balkon sefası (Epoch Times-Çiğdem Köklü)

Bazı evlerde turistlere yönelik şadırvanlar mevcut.

Köy içinde, Aya Yani ve Aya Dimitri adlarında iki Rum kilisesi var. Tarihi Mimari Yapısı korunmaya alınan bu kiliseleri gezebilmeniz mümkün. Kiliselerden birinin avlusunda, ortasında  Meryem Ana heykeli bulunan bir heykel mevcut.

Meryam Ana heykeli (Epoch Times-Çiğdem Köklü)

Havuzun kutsal olduğunu düşünenler, havuza dilek dileyip bozuk para atabiliyorlar.

Şirince’de birçok pansiyon mevcut. Çok sakin ve gürültüsüz bir yer arıyorsanız, Şirince’ye dinlenmek için gidebilirsiniz. Şirince’nin diğer bir özelliği hiç sivrisinek olmaması, geceleri açık havada gönül rahatlığı ile yatabilirsiniz.

Fotoğraf Galerisi:

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.