‘‘Muhteşem Yüzyıl’’ Dizisinin Yayından Kaldırılması Rusları İsyan Ettirdi

‘‘Muhteşem Yüzyıl’’ Dizisinin Yayından Kaldırılması Rusları İsyan Ettirdi

Muhteşem YüzyılRusya’da ‘‘Domasnıy’’ kanalı tarafından yayınlanan ”Muhteşem Yüzyıl’’ dizisi 12 bölümden sonra yayından kaldırıldı. Yayınlanmasından itibaren izleyiciler tarafından büyük ilgi gören dizinin hiçbir açıklama yapılmadan ekrandan kaldırılması hayranlarını isyan ettirdi. İki hafta önce yayınlanmaya başlayan dizi Rusya’da bizdeki gibi haftada 90 dakikalık bölümler şeklinde değil, kısaltılarak 30 dakikalık peş peşe bölümler şeklinde gösteriliyordu.

 Vatan gazetesi’nin haberine göre Türkiye’de de reyting rekorları kıran dizi, Rusya’da ev hanımlarına yönelik yayın yapan ‘‘Domasnıy’’ kanalında gösteriliyordu. Kanal yetkilileri dizinin kalan bölümlerinin mayıs ayından itibaren tekrar yayınlanacağını duyurdu.

‘’Muhteşem Yüzyıl’’dizisinin seçim öncesinde milliyetçi duyguları kabartmak isteyen Kremlin yönetimini rahatsız ettiği ve TV kanalına, ‘‘Osmanlı’yı öven ve tarihi çarpıtan bu diziyi kaldırın’’ talimatıyla kaldırıldığı iddia ediliyor. Dizi hayranlarının internette dizinin tekrar yayınlanması için siteler oluşturması ve kanala tepkiler yağdırması üzerine TV Kanalı, “100 bölümü bir anda yayınlayamayız. Biraz ara vereceğiz. İlginiz için teşekkür ederiz. Yeni bölümler için Mayıs ayını bekleyin” açıklamasını yaptı.

Mart ayında yapılacak olan Rusya’daki devlet başkanlığı seçimlerine adaylığını koyan Başbakan Vladimir Putin ‘‘Birleşik Rusya’’partisiyle seçimlere katılan ve Rus milliyetçiliğini öne çıkaran Putin’in bunu zedeleyecek yayınlara tahammülü olmadığı iddia ediliyor.

Dizinin yayından kaldırılması üzerine on binlerce Rus hayranı internette güçlerini birleştirdi. Bir çok internet sitesinde Muhteşem Yüzyıl’ın yayınlanmamış bölümlerinin Rusça altyazı ile verilmeye başlandı.

                                              Anahtar Kelimeler: Muhteşem Yüzyıl, Hürrem, Vlademir Putin, Rusya, internet

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.