Muradiye Külliyesi Restorasyonla Ayağa Kaldırılacak

BURSA-Bursa Valisi Şahabettin Harput, Muradiye Külliyesi ve beraberindeki 12 türbenin restorasyon projelerinin Anıtlar Kurulu tarafından onaylandığını belirtti. Vali Harput, külliyede restorasyon çalışmalarının bu yıl başlayacağını söyledi.

Anıtlar Kurulu’ndan alınan onay ile restorasyon çalışmalarına başlanacağını aktaran Vali Harput, “Bursa’nın çok önemli ve değerli tarihi mekanlarından biri olan Muradiye Külliyelerinin bulunduğu mekan, yeterli ilgi ve bakımın sağlanamaması sonucu çok mahzun bir şekilde kendisine uzanacak eli bekliyordu. Valilik olarak Bursa’daki pek çok tarihi eserlerin yanında özellikle Muradiye külliyesi’nin mutlaka ele alınması ve layık olduğu yere getirilmesi için yoğun bir çaba gösterdik.” dedi.

İkinci Murat ve beraberindeki 12 türbe ile Türkiye’nin en büyük külliyelerden biri olan Muradiye Külliyesi’nin aynı zamanda dünyadaki üç büyük külliyeden biri olduğu bilgisini veren Vali Şahabettin Harput, “Muradiye Külliyesi’nin bu haliyle kalmasına hiçbir gönül, hiçbir insan tahammül edemez. Bu anlayışla külliyedeki 12 türbenin restorasyonu ile alakalı bir yıldan beri çalışmaktayız. Türbelerin restorasyon projelerinin hazırlanması geçen yılın mart ayında ihale edildi. Nihayet Aralık ayının son haftasında Anıtlar Kurulu’nun yaptığı toplantıda projelerin tamamının restorasyon çalışmaları onaylandı.” şeklinde bilgi verdi.

“PROJE 260 BİN TL’YE MAL OLDU”

Projenin İl Özel İdaresi’ne 260 bin TL’ye mal olduğunu aktaran Vali Harput, şunları söyledi: “Bu külliye içinde saraylılar türbesi, Ebe Hatun Türbesi, Gülşah Hatun Türbesi, Fatih Sultan Mehmet’in annesi Hüma Hatun Türbesi, Şehzade Mahmut Türbesi, Şirin Hatun Türbesi, Gülruh Hatun Türbesi, Mükrime Hatun Türbesi, Şehzade Ahmet Türbesi, Cem Sultan Türbesi, Şehzade Mustafa Türbesi ve bütün bunların ötesinde Fatih’in babası ve o bölgeye adını verip Bursa’yı dünyaya tanıtan ikinci Murat Türbesi bulunmakta.”

Türbelerin işlemlerinin tamamlandığını ve projenin 2011 yılında başlayacağını kaydeden Harput, “Bu projelerin ihalesi için 2010 yılında Özel İdarenin kendisine ayrılan paydan 3 milyon TL ödenek ayrıldı. Geçen yıl projeler zamanında tamamlanamadığı için bu ödenek harcanamadı. Bu nedenle bu 3 milyonu bu projeye harcayacak ve inşallah bu sene yine ek ilavelerle projenin ihalesinin bir an önce yapılmasını sağlayacağız.” dedi.

Bursa’daki tarihi türbelerin bakım ve onarımının, yapılan protokolle Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Büyükşehir Belediyesi’ne geçtiğini aktaran Vali Harput, “Biz de bu güne kadar yaptığımız faaliyetleri Kültür Turizm Bakanlığı adına yapıyorduk. 2011’den itibaren yaptığımız projeleri Büyükşehir Belediyesi’ne verip, bu maksatla ayırdığımız ödenekleri de aktarıp inşaatlara bir an önce başlanmasını sağlayacağız.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.