MÜSİAD, İran İş Gezisi’nde 3.Doğu Azerbaycan Uluslararası Yatırım İmkanları Forumu’na Katıldı

MÜSİAD’ın, Tebriz Valisi Dr. Ahmad Alireza Beigi’nin daveti üzerine 60’a yakın üyesi iş adamının katılımıyla gerçekleşen gezide  MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan 3.Doğu Azerbaycan Uluslararası Yatırım İmkanları Forumu’nda konuşma yaptı. Konuşmasında Türkiye’nin İran  ile olan ticaret hacminin son 10 yılda 10 kat artarak 10 milyar dolara ulaştı, dedi. Gerekli adımlar atıldığı takdirde bu rakamın 3 kat artmasının mümkün olacağını söyleyen Vardan Tebriz’in önemli bir merkez olduğunu bunun  da en önemli sebebinin İran Türklerinin bu bölgede bulunması ve genel çoğunluğun Türkçe konuşması olarak açıkladı. En büyük sorunlar olarak bu bölgede Türklerin çalışma vizesi almakta zorlandığı ve gümrük vergisinin ticareti zayıflattığını vurguladı.

İki ülke arasında Bankacılık işlemşerininde zor oldunu ifade ettikten sonra şunları söyledi: Burada da ana problem, kredilerin yanı sıra, mal satımındaki ödemeleri kolaylaştıracak sistemlerin kullanılması konusunda İran bankalarıyla Türk bankaları arasındaki işbirliği eksikliğinden ileri gelmektedir. Bu ise, İran ile iş yapmak isteyen Türk işadamlarının önünü, hem işlem zorluğu hem de güvensizlik gibi problemlerle tıkamaktadır. Benzer şekilde, iş adamlarımız İran bankalarına para transferi yapmakta da zorlanmaktadırlar.

Forumun ardından İran Cumhurbaşkanı 1. yardımcısı Mohamad Reza Rahimi MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ile bir süre iki ülke arasındaki ticari ilişkileri görüştüler.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.