Müslüman Kardeşler Sivil Toplum Kuruluşu Kapatılıyor

30 Ağustos 2013 Mısır'da Mursi taraftarı elinde Mursi'nin fotoğrafı ile protesto gösterisi yaparken (GIANLUIGI GUERCIA/AFP/Getty Images
30 Ağustos 2013 Mısır’da Mursi taraftarı elinde Mursi’nin fotoğrafı ile protesto gösterisi yaparken (GIANLUIGI GUERCIA/AFP/Getty Images

Bu hafta başında Mısır’da Hakimler Kurulu Müslüman Kardeşlerin resmi olarak faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşunu kapatmasını önermesi üzerine Mısır Hükümeti Müslüman Kardeşler toplum kuruluşunu kapatacağını açıkladı.

Mısır’da devletin kontrolünde bulunan El Ahbar gazetesine göre Müslüman Kardeşlerin kapatılma kararı haftaya açıklanacak. Gazeteye açıklama yapan Sosyal Dayanışma Bakanlığı Sözcüsü Hany Mahana, “Alınan karar resmi olarak yayınlandı ancak önümüzdeki haftanın başında düzenlenecek basın toplantısıyla duyurulacak” dedi.

Ordunun yaptığı darbe sonrasında Ağustos ayında Rabiatu adeviyye cami ve Nahya meydanın da toplanan Müslüman kardeşler örgütü üyelerine müdahalede bulunulmuş ve yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti.

Ayrıca bu hafta BBC’ye göre 11 Mursi destekçisine orduya saldırmak suçundan ömür boyu hapis cezası verildi. Fakat bu kişilerin resmi olarak Müslüman Kardeşlerin üyesi olup olmadıkları bilinmiyor.

Derleme: İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.