Müslümanlara Hakaret Sayılan Müslümanların Masumiyeti Filmi İçin Londra’da Gösteri

Müslümanlara hakaret sayılan film için yapılan 18 Eylüldeki Gösteriler sırasında ateşe verilen Amerikan bayrağı (AFP/Getty Images)

Müslümanlara hakaret olarak görülen  ‘Müslümanların Masumiyeti’ filminin yayınlanmasının ardından yaklaşık bir aydır protesto gösterileri sürüyor. Dün İngiltere’de yaşayan Müslümanlar Londra’da toplandı ve filmin Google’da yasaklanması için gösteriler yaptılar.

Filmin yayınlanmasının ardından tüm dünyadaki müslümanlar tepki gösterdi. Özellikle Orta,Doğu ve Kuzey Afrika genelinde ciddi olay ve eylemlere sebep oldu. Olayın hemen ardından Beyaz Saray bu filmin You Tube’dan yani Google’dan kaldırılmasını talep etti.

Fakat Google, Beyaz Sarayın bu talebini, filmin You Tube’ın şartlarına ve kurallarına uygun olduğunu gerekçe gösterek kaldırmayı red etti.

Londra’daki gösteriye binlerce Müslüman katıldı. You Tube’da yayınlanmaya devam eden ‘Müslümanların Masumiyeti’ filminin yasaklanması gerektiği söyleyerek bununla ilgili “Peygamberimiz namusumuzdur” şeklinde pankartlar açtılar.

Londra’daki google binası önünde tekbir getirildi ve sloganlar atıldı. Eylem Grubu Temsilcisi Şeyh Tevfik İshak İHA’ya yaptığı açıklamada, “Burada dünyaca tanınan ve aynı zamanda Youtube’i de bünyesinde bulunduran Google’ı protesto etmek için bulunuyoruz. Bu film Peygamberimize karşı yapılmış büyük saygısızlık. Google dünyaya iyilik saçtığını söylüyor ve bizler de bu filmin yayınlanmasının durdurulmasını istiyoruz. Peygamberimiz Hz. Muhammed dünyaya mutluluk, gerçeklik ve ahlak getirdi. Eğer Google iyilik saçıyorsa bu kötü filmi durdurmalı. Müslümanlar bu filmle aşağılandı. İnanılmaz derecede sinirliyiz ve öfkemizi düzenlediğimiz protesto ile barışçıl bir şekilde göstereceğiz. Google bu yaptığından utanmalı” dedi.

Geçen ay yine Londra’da protesto gösterileri yapılmış, ABD ve İsrail bayrakları ateşe verilmişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.