Müslümanlarına Yönelik Uygulanan Şiddet Protesto Edildi

Fotoğraf:İHA

Myanmar’da Müslümanlara yönelik yapılan baskı ve şiddet çok sayıda İslam ülkesinde protesto edildi.

İran, Malezya, Keşmir, Hindistan, Endonezya ve Filipinlerde Rohingya Müslümanlarına yönelik uygulanan şiddet protesto edildi. Filipinlerin başkenti Manila’nın güneyindeki Makati şehrinde Myanmar Büyükelçiliği önünde toplanan Filipinli Müslümanlar, Rohingyalı Müslümanlara karşı yapılan baskı ve şiddeti protesto etti. Protestocu grup Myanmar hükümetine Rohingyalı Müslümanlara karşı yapılan saldırıları durdurma çağrısında bulundu.

Malezya’da Myanmar protestosu

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da da 300 kadar Müslüman Myanmar Büyükelçiliği önüne kadar yürüyüş yaparak Rohingyalı Müslümanlara karşı yapılan baskı ve şiddeti protesto etti. Birçok sivil toplum kuruluşundan oluşan grup, hükümete, Müslüman azınlığa yapılan baskı sürdüğü müddetçe Myanmar’la diplomatik ilişkileri durdurma çağrısı yaptı. Protestocu grup, Rohingyalı Müslümanlara baskı sürdüğü müddetçe her gün Myanmar Büyükelçiliği önünde gösteri yapacaklarını söyledi. Sabah saatlerinde Barisan Milli Gençlik üyelerinden bir grup ve birkaç sivil toplum kuruluşu, Birleşmiş Milletler (BM) binasının önünde toplanarak Myanmar’ın Rakhine eyaletinde barış gücü konuşlandırma çağrısında bulundu.
Analistler ise Rohingya Müslümanlarına karşı yapılan baskı sebebiyle Myanmar’ın Malezya ve Endenozya ile ilişkilerinin bozulabileceğini söyledi.

Keşmir’de Myanmar protestosu

Keşmir polisi, Myanmar’da Rohingya Müslümanlarına yapılan baskıları protesto eden hükümet işçilerini gözaltına aldı. Göstericiler polis arabasıyla götürülürken de protestolarına devam etti.
Endonezya’da da Myanmar’da Müslüman azınlığa yapılan baskı ve şiddetin durdurulması için protestolar yapıldı. Protestocular ellerinde Myanmar’da Müslüman azınlığa yapılan baskıları kınayan pankartlar taşıdı, sloganlar attı.

Hinstan’da Myanmar protestosu

Ahrar İslam Hind Meclisinden Müslümanlar ve çocukları, Myanmar’da kaçmaya zorlanan Müslümanlar lehine sloganlar attı. Protestocu grup BM ve ABD’yi Rohingyalı Müslümanlara karşı uygulanan baskılara sessiz kalmakla suçladı.

İran’da Myanmar protestosu

İran’ın Başkenti Tahran’da cuma namazından sonra yüzlerce İranlı Myanmar’da Müslümanlara yapılan baskıyı kınayan gösteriler yaptı. Ellerinde resimler ve pankartlar taşıyan göstericiler, Rohingyalı Müslümanlara yapılan baskıyı şiddetle kınadı.

İHA

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.