Muson Yağmurları Pakistan ve Tayland’ı Vurdu

13 Eylül’de Pakistan’da selden etkilenen köylüler başka bölgelere nakil ediliyorlar (Asif Hassan/AFP/Getty Images)

Pakistan’ın en büyük şehirlerinden biri olan Karaçi ve ülkenin güney bölgeleri, geçtiğimiz sene meydana gelen sel felaketlerinden sonra oluşan zararı tam anlamıyla gideremeden şiddetli Muson yağmurlarına maruz kaldı. Bu muson yağmurları aynı zamanda  Tayland’da da binlerce kişinin zarara uğramasına neden oldu.

Birleşmiş Milletler, Pakistan’daki selden zarar gören 5 milyon kişinin ve evsiz kalan 220 binden fazla kişinin barınması için yardım sağladı. Şiddetli yağmurlardan en az 200 kişinin öldüğü belirlendi.

Yardım kuruluşları geçen sene için açıklamada bulundu; ” 2010 senesinde meydana gelen selde, 20 milyon kişi etkilendi ve 700 binden daha fazla aile evsiz kalarak geçici barınaklarda yaşamak zorunda kaldı. Ülkenin 5’te 1’i sular altında kaldı ve 10 milyon dolardan fazla zarara neden oldu.”

13 Eylüldeki selden etkilenen arazilerden bir köylü pamuk toplamaya uğraşırken (Asif Hassan/AFP/Getty Images)

Bu yıl Ağustos ayının başında, en fazla ülkenin güneyinde bulunan Sindh bölgesinde meydana gelen  seller yaklaşık bir milyon evin ve 4,2 milyon dönüm arazinin sular altında kalmasına neden oldu.

Ulusal Zarar Yönetim Komisyonun Başkanı Zafer İkbal Kadir, yağmurlar artmadan uluslar arası yardım kuruluşlarına çağrıda bulundu. Yaptığı açıklamada, “Yardım insanlarımız zarar görmeden önce gelmeli” dedi.

Selden etkilenenler için Pakistan hükümeti  512,000 kişiye yiyecek sağlayabilirken, Birleşmiş Milletler yemek yardımı programında yarım milyon insana yetecek kadar yiyecek sağladı. 4,000’den fazla çadır kurulurken, hükümet 100,000 çadır kurma çalışmalarına da devam ediyor.

Yardım Kuruluşları ileride meydana gelebilecek sel felaketlerine karşı Pakistan hükümetini uyardı.  İki ay önce Muson yağmurları başladı. Yardım kuruluşları yaptıkları açıklamada, bazı ailelerin evlerini terk ederek daha yüksek yerlerde yaşamak zorunda kaldıklarını söyledi.

Seller Tayland’ı da Etkiledi

Muson yağmurları Pakistan gibi Tayland’ı da etkisi altına aldı. Salı günü Tayland’da meydana gelen sellerden dolayı 82 kişinin hayatını kaybettiği tespit edildi.

Banghok Post’a göre, Tai Felaketten Korunma Departmanı, kuvvetli yağışların ormanların nehirlere kapılması ve 76 bölgeden 35’inde meydana gelebilecek erozyon kaymaları konusunda uyarıda bulundu.

Korunma Departmanın verdiği bilgiye göre, 16 bölgede 570,000’dan fazla kişi selden etkilendi.

Tayland’ın merkezinde bulunan Ayuthaya’da bulunan en az yüz fil korunmak amacı ile nehirlerden uzak ve daha yüksek bölgelere tahliye edildi.

İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.