Myanmar’a Tarihte İlk Kez Bir ABD Başkanı Ziyarete Gitti

Barack Obama ikinci kez Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak seçilmesinin ardından 19 Kasım’da  yurtdışı turnesinin kapsamında Myanmar’a gitti.

Tarihte ilk kez Barack Obama Myanmar geldi. Fotoğraf: Soe Than WIN/AFP/Getty Images

İçinde Amerikan delegasyonu bulunan uçak başkentin havaalanına 19 kasım sabahı iniş yaptı.

ABD Başkanının bu ziyareti tarihte ilk defa oldu. Bu ziyaret, Obama yönetimi tarafından Myanmar Başkanı Thein Sein’nin düzenlediği demokratik reformlara bir destek işareti oldu.

Myanmar’ın yeni hükümeti toplumun demokratikleşmesine yön verdi, öncelikle medya yasalarını liberalleştirdi ve toplanma özgürlüğü politikasını duyurdu. Hapishanelerde bulunan yüzlerce düşünce mahkumu serbest bırakıldı.

ABD Başkanı’nın ve yöneticilerinin bu ziyareti yaklaşık altı saat sürdü. Barack Obama’nın  ziyaretinin kapsamında Myanmar başkanı Thein Sein ile demokrasi savunucusu ve ” Myanmar Ulusal Demokrasi Birliği ” lideri (askeri diktatörlüğe karşı olanlar), 1991 yılında Nobel Barış Ödülü sahibi siyasetçi Aung San Suu Kyi ile bir araya gelecek.

Myanmar ziyaretinin sona ermesinin ardından Amerikan başkanı Obama, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) zirvesi için Kamboçya gidecek.

Orijinal Rusça Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.