NASA Ay Yüzeyinde Su, Gümüş ve Civa Buldu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay Krateri Gözlem Uydusu (LCROSS) ile 9 Ekim 2009’da, Ay’ın güney kutbundaki Cabeus kısmında bulunan kraterlerde buz olup olmadığı, eğer varsa nasıl bir buz olduğunun analizini yapmak üzere bir roket fırlatmıştı.

Araştırmanın sonucunda roketin Ay’ı vurarak patlamasıyla birlikte, donmuş su, karbon monoksit, amonyak ve gümüşümsü metallerin uzaya yayıldığı açıklandı. Bol miktarda kullanılabilir su, gümüş ve cıva açığa çıktığı bildirdi. NASA’ya yaklaşık 80 milyon dolara mal olan LCROSS görevinin lideri Anthony Colaprete , vurulan kraterde 1 milyar galon donmuş su olabileceğini bildirdi. Bu da yaklaşık 1500 olimpik havuzu doldurabilecek miktarda su anlamına geliyor.

Yüzeye bir mermiden daha hızlı gönderilen Centaur adlı roket, kraterin yaklaşık 30 metre üzerinde infilak etti. Patlamayla birlikte etrafa 4 ila 6 ton arasında kaya, toz ve buhar yayıldı. Yayılan parçaları başka bir uyduyla analiz eden NASA bilim adamları, ilginç bulgulara ulaştı. Cabeus kraterinin içindeki toplam kütlenin yüzde 5,6’sının donmuş sudan oluştuğu hesaplandı. Açığa çıkan gümüşün, maden değil de küçük partiküller halinde olabileceği, civa miktarının ise beklenenden fazla olduğu kaydedildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.