NASA: Yaşamı Yeniden Tanımlayacak bir Bakteri Keşfettik

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bütün dünyanın merakla beklediği basın toplantısında, evrende başka bir yaşam türü bulunduğuna dair beklentileri boşa çıkarttı. Dünya üzerinde, DNA’sında fosfor yerine arsenik bulunabilen yeni bir bakteri türünün keşfedildiğini bildiren bilim adamları, bu bakteri türünün bilinen yaşamı tekrar tanımlamak zorunda bıraktığını açıkladı.

NASA tarafından finanse edilen ve Science Express internet sitesinde yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre, California eyaletindeki tuzlu Mono Gölü’nde bulunan bakteri yalnızca arsenikte yaşamakla kalmıyor, aynı zamanda arseniği kendi hücresel mekanizmasına ve DNA’sının yapısına katıyor.

Amerikan Jeofizik Enstitüsü (USGS) Astrobiyoloji Profesörü Felisa Wolfe-Simon, Arizona Üniversitesinden Ariel Anbar ve Paul Davies adlı araştırmacılar, dünyadaki bazı yaşam biçimlerinde arseniğin fosforun yerini alabileceğini belirtti. Bu konuda geçtiğimiz yıldan beri yapılan deneylerde, kökü GFAJ-1 olarak bilinen bir bakterinin arsenikle yaşamını sürdürebildiği ortaya çıktı. Profesör Felisa Wolfe-Simon, ”Evrenin başka bir yerinde yaşamı nelerin mümkün kılabileceğinin anlaşılmasına yönelik kapıyı açtık” dedi.

Elde edilen verilerin, dünyadaki yaşam biçimlerinin çeşitliliği konusunda ne kadar az bilgi sahibi olduğumuzu gösterdiğini aktaran araştırmacılar, bu keşfin diğer gezegenler ve uydularda yaşam için nerelere bakılması gerektiğini açıkça ortaya koyduğunu vurguladı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.