NASA’nın Uzay Aracı Mars’a İniş Yaptı

NASA’nın Mars’taki Perseverance uzay aracı, Kızıl Gezegen’e iniş yaptı.

Fotoğraf; nasa.gov

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzay aracı Perseverance (Azim), “Mars 2020” misyonu kapsamında 20 kamera ve mini helikopteriyle sorunsuz bir şekilde Kızıl Gezegen Mars’a iniş yaptı. 

Operasyonu yöneten  Swati Mohan Perşembe günü canlı olarak yayınlanan inişin başarıyla gerçekleştiğini duyurdu. 

 Kızıl Gezegen’in gizemlerini çözmek ve yaşam belirtisi aramak üzere NASA tarafından Mars’a gönderilen uzay aracı Perseverance, geçtiğimiz gece 23.48’de (TSI) Mars atmosferine giriş yaptı. 

Kızıl Gezegen’in Dünya ile uzaklığı Güneş etrafındaki yörüngesine göre 55 milyon ila 400 milyon kilometre arasında değişiyor.

Kızıl gezegenin atmosferine girdikten sonra  roket motorlarının hızı yavaşlatılan uzay aracı bir iniş paraşütü ile Mars yüzeyine yöneldi.  İniş manevrasının son aşamasında ise yaklaşık 20 metre yükseklikten Jezero Krateri’ne  kablolarla bir tür vinç tarafından çekilerek indirildi. Vinç daha sonra gezegene kendi inişini yapmak için uzay aracından ayrıldı.

Yedi dakika süren “kritik iniş manevrası” sırasında NASA çalışanları büyük bir heyecan yaşadı. İnişin başarıyla gerçekleştiğinin açıklanması üzerine NASA Araştırma Direktörü Thomas Zurbuchen, korona kısıtlamalarını görmezden gelerek çalışanlara sarıldı ve ekibiyle birlikte inişi büyük bir coşkuyla karşıladı.

Perseverance inişten hemen sonra  Mars yüzeyinin ilk siyah-beyaz fotoğrafını çekti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.