NATO:”Müttefiklerimizi Korumaya Kararlıyız”

NATO’dan yapılan yazılı açıklamada, 29 üye ülkenin büyükelçileri ve Rusya delegasyonunun, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF), Ukrayna’daki güvenlik durumu, askeri faaliyetler, şeffaflık ve risk azaltımı ile Afganistan gibi konularda görüş alışverişi yaptığı bildirildi.

Tarafların karşılıklı olarak askeri tatbikatları hakkında bilgilendirme yaptığı belirtilen açıklamada, bu çerçevede NATO’nun “Trident Juncture 18” tatbikatı ve Rusya’nın “Vostok 2018” tatbikatının görüşüldüğü aktarıldı.

Konseyde, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nın da gündeme geldiği bildirilen açıklamada, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’ın açıklamalarına yer verildi.

Stoltenberg, anlaşmanın Avro-Atlantik güvenliğini çok büyük katkı sağladığını, müttefiklerin Rusya’nın “9M729” olarak adlandırılan ve INF anlaşmasını ihlal eden füze sisteminden endişe duyduğunu söyledi.

Rusya’ya INF anlaşmasının yükümlülüklerine uyma çağrısında bulunan Stoltenberg, “Rusya’yla diyalog yürütmeye açığız ancak tüm müttefiklerimizin güvenliğini sağlamak için etkili adımlar atma konusunda da kararlıyız.” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.