Nazarbayev: Kırgızistan’daki Gelişmeler Bölgesel Barışı Tehdit Ediyor

ASTANAKazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan’da yaşanan gelişmelerin bölge barışını da tehdit ettiğini söyledi. Başkent Astana’da bugün düzenlenen Avrupa İşbirliği ve Güvenlik Teşkilatı(AGİT )Yüksek Düzeyli Hoşgörü ve Ayrım Gözetmeme Konferansı’na katılan Kazak lider, bölgesel barışa dikkat çekti. Nazarbayev, barış ve hoşgörünün vatanı haline gelen Kazakistan’da 140’dan fazla milletin hoşgörü içerisinde yaşadığını söyledi. Hoşgörünün Kazakistan’da özellikle dini inançlar konusunda dünyaya örnek olabilecek bir seviyede olduğunun altını çizdi. Nazarbayev, “Son on yılda dünyada yaşanan olaylar, toplumların içerisindeki diyalog eksikliklerini gösteriyor”dedi. Kırgızistan’da yaşanan olayların bölge barışını da tehdit ettiğini belirten Nazarbayev, AGİT’e üye devletlerin bölgede yaşanan sorunun bilinenden daha da büyük boyutlarda olduğuna inandıklarını söyledi. Nazarbayev, “Bu bölgedeki çatışma, uyuşturucu kaçakçılığını ve silah tüccarlarının elini güçlendirir” ifadesini kullandı.

Medyanın yanı sıra toplumdaki farklı gruplar arasında karşılıklı anlayışı güçlendirmenin önemli olduğunu vurgulayan Kazak lider Nazarbayev, Avrupa devletlerinin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra gelişmesinde hoşgörü, sabır ve başka kültürlere verilen değerin etkili olduğunu vurguladı.

 

Bu arada BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Jorge Sampaio da konuşmasında dinler arasında yaşanan ayrımcılıkların hiçbir kimseye fayda sağlamayacağını söyledi.

 

Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi(AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, AGİT dönem başkanlığını başarıyla sürdüren Kazakistan devletini tebrik etti. Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’i bölge barışına olan katkılarından dolayı tebrik eden Çavuşoğlu, toplumlarda bilinçli ve bilinçsiz olarak İslam ve başka dinler üzerinde oluşturulan korkuların, kültürler ve medeniyetler arasındaki köprüleri yıktığını dile getirdi. Mevlüt Çavuşoğlu, Kırgızistan’da yaşanan olaylarda yüzbinlerce insanın mağdur olduğunu hatırlatarak Nazarbayev’in çabaları sayesinde Kırgızistan’da iç savaşın önlendiğini vurguladı.

Barış ve Birlik Sarayı’nda (Pyramid) iki gün sürecek konferansa uluslarası sivil toplum örgüt temsilcileri ve 56 ülkeden gelen delegeler katılıyor. Konferansa Türkiye’den Devlet Bakanı Mehmet Aydın katılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.