Nepal’de grevdeki Maocularla halk çatıştı: Onlarca yaralı var

KATMANDU(CİHAN)- Nepal’de Maocu göstericilerin ülkeyi felç eden grevinden bıkan halk göstericiler ile çatıştı. Ülkenin çeşitli bölgelerinde eski komünist isyancılar yanlısı gruba saldıran halkın, bir arabayı da ateşe verdikleri gelen bilgiler arasında. Çatışmaların çıktığı bölgelerde onlarca yaralının olduğu belirtiliyor.

Başkent Katmandu’nun Budanilkanta, Bhasundara ve Jorpati semtlerinde yerli halkın göstericilere tepki göstermesi sonrası çıkan olaylara polis anında müdahale etti. Katmandu sokaklarında işlerini açmak isteyen vatandaşlar ile Maocu göstericiler arasında küçük çaplı çatışmalar yaşandığı bildiriliyor. Kente güvenlik için binlerce polis getirildi. Ülkedeki diğer şehirlerde de halk ile göstericiler arasında çatışma bilgileri geliyor.

SIKIYÖNETİM İLAN EDİLECEK

Ülkenin güney sınırındaki Birgunj eyaletinde ise yaşanan çatışmada vatandaşların Maocu göstericilere ait bir arabayı ateşe verdiği kaydediliyor. Polis çatışmayı durdursa da gerginliğin halen devam ettiği ifade ediliyor. Birgunj’da yarından itibaren sıkı yönetim uygulanacağı bildirildi.

Maocu göstericiler, ülke genelinde pazar gününden bu yana grev ilan ederken, halkın seyahat etmesini durdurmalarını talep ederek, okullar ve işyerlerinin açılmasını da engelliyor. Göstericiler, Nepal Başbakanı Madhav Kumar Nepal’in istifa etmesini ve yönetimi Maocuların öncülüğündeki hükümete devretmesini talep ediyor. Hükümet ise taleplere boğun eğmeyeceğini açıklamıştı. Maocu Parti lideri Prachanda ise talepleri karşılanana kadar greve şiddetini artırarak devam edecekleri tehdidinde bulundu.

Maocu göstericiler, taleplerine uymayanlara şiddetle karşılık verme tehdidinde bulunurken, başkent Katmandu’da hayat felç olmuş durumda. Öte yandan beş gündür devam eden grev ile birçok vatandaş sabrını kaybediyor.

Karışıklıklar, Nepal’de yaklaşık 10 yıl devam eden Maocu isyancılarla yaşanan kanlı olayların tekrarlanma korkusunu doğuruyor. İsyancılar, 2006’da barış görüşmelerine başlamışlardı. 2008’de seçimleri kazanan Maocu grup, kısa bir dönem koalisyon hükümetine başkanlık etmişti. Ama Genelkurmay Başkanının görevine son verilmesi ile yaşanan tartışmalarda Maocu grup iktidarı şuan devirmeye çalıştıkları yönetime bırakmıştı.

(CİHAN)

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.