Netanyahu 12 Yıllık Başkan Koltuğunu Bıraktı

İsrail’de Gelecek Var ve Yamina Partilerinin öncülüğünde kurulan koalisyon hükümetinin güvenoyu almasıyla 12 yıldır devam eden Başbakan Binyamin Netanyahu dönemi bitti.

İsrail’de muhalif partilerin kurduğu koalisyon hükümetinin Meclis’te güvenoyu almasıyla 12 yıllık Netanyahu dönemi sona erdi. İsrail’in yeni başbakanı ise Yamina Partisi lideri Naftali Bennett oldu.

Koalisyon güvenoylaması öncesi parti liderleri Meclis Genel Kurulu’na hitap etti.

Kürsüye ilk olarak, yeni kurulan koalisyon hükümetinin ortaklarından olan Yamina lideri Naftali Bennett çıktı.

Netanyahu’nun blokunda yer alan milletvekilleri sık sık Genel Kurul’a hitap eden Bennett’e tepki göstererek konuşmasını kesti. Bennett’e tepki gösteren bazı milletvekilleri Meclis korumaları tarafından Genel Kurul dışına çıkarıldı.

Benyamin’in Katliamlarla Dolu Geçmişi

İsrail’de 12 yıllık başbakanlık dönemi sona eren Benyamin Netanyahu, geride baskı, işgal, zulüm ve katliamlarla dolu bir sicil bıraktı. Netanyahu döneminde aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu 3 bin 500’den fazla Filistinli katledildi. Saldırılarda binlerce Filistinli de yaralandı. Filistinlilere ait binlerce ev dünyanın gözü önünde gasbedildi. Yerleşim yerleri harabeye döndü.

ÜÇ KANLI SALDIRI

İsrail’in Filistin’e uyguladığı baskı ve ihlallerin baş mimarlarından biri olarak gösterilen aşırı sağcı Netanyahu, İsrail ordusu tarafından abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlenen üç kanlı saldırı sırasında Başbakanlık görevini yürüttü. Netanyahu, 2012’de ‘Bulut Sütunu Operasyonu’nun, 2014’te ‘Koruyucu Hat Operasyonu’nun ve son olarak da geçtiğimiz ay düzenlenen bombardımanın emrini verdi.

Netanyahu döneminde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen fanatik Yahudilerin sayısında da ciddi artış yaşandı. Filistinli yetkililere göre, Mescid-i Aksa’ya 28 binden fazla fanatik Yahudi baskın düzenledi. Yine Netanyahu’nun Başbakanlığında, İsrail güçleri çok defa Harem-i Şerif’i Müslümanların girişine tamamen kapattı.

EN KANLI SENE 2014 OLDU

Benyamin Netanyahu’nun başbakanlığında İsrail’in Gazze’ye başlattığı saldırılar nedeniyle 2014, Filistin tarihindeki en kanlı yıllardan biri oldu. BM raporuna göre, İsrail ordusu 50 gün boyunca 6 bin hava saldırısının yanı sıra 50 bine yakın tank ve top atışıyla Gazze’yi vurdu. Filistin makamları, özellikle hava saldırıları nedeniyle harabeye dönen şehirde 28 bin 366 evin zarar gördüğünü, bunlardan 3 bin 329’unun tamamen, 23 bin 445’inin kısmen yıkıldığını kaydetti. Saldırılar nedeniyle altyapısı ağır hasar alan Gazze’de 65 bin Filistinli evsiz kaldı.

Seçimi kaybeden Binyamin Netanyahu, 12 yıl sonra başbakanlık koltuğundan kalktı. Netanyahu’dan geri yaptığı katliamlar kaldı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.