New York Times Gazetesinde Saddam’ın Mihail Gorbaçov’la olan diyalogları

İdam edilen Irak devrik lideri Saddam Hüseyin’in dönemin SSCB lideri Mihail Gorbaçov’la olan diyalogları The New York Times gazetesinde yayınlandı. Saddam, 1991’deki Körfez Savaşı’na göz yumduğu gerekçesiyle Gorbaçov’a “Alçak, bizi sattı” diyor.
The New York Times, 2003 yılındaki Irak operasyonu sırasında başkent Bağdat’ta ele geçirilen ve Saddam’ın konuşmalarından oluşan 2 bin 300 saatlik ses kaydı ve milyonlarca belgeden bir kısmını yayınladı. Belgelerde Saddam’ın ülkesine yönelik askeri operasyonun gerçekleşmesini engelleyebilmek için Dışişleri Bakanı Tarık Aziz’i 21 Şubat’ta Moskova’ya gönderdiği bilgisi yer alıyor. Irak yönetimi Kuveyt’ten ayrılmak için 6 hafta isterken, Moskova Saddam’ın 21 günde Kuveyt’i terk etmesini öneriyor.
Moskova’nın önerisini dikkate alan Saddam, bir taraftan da Amerikan kara harekatının başlayacak olmasından endişe duyuyor. Saddam’ın oprasyondan bir gün önce Moskova’ya gönderdiği mesajda şu ifadeler yer alıyor: ” Durum kötüleşiyor. Halkımız ve ordumuz şaşkınlık içinde. Kendimize şunu soruyoruz. Bizler için SSCB’nin önerisi mi, yoksa Amerika’nın tehditleri mi önem arz ediyor?”
Saddam çok güvendiği kurmaylarıyla konuşmasında Gorbaçov’a çok kızdığını da ifade ediyor. Yayınlanan belgede Saddam, “Alçak! Ya etkisi, nüfuzu zayıf ya da Bush’u dudurmaya niyeti yok. O bizi kandırdı! Ben onun bizi satacağını biliyordum!” dediği ortaya çıktı.
Haberde operasyon öncesi Bush-Gorbaçov konuşmaları da yayınlandı. Belgelere göre, SSCB lideri Washington’la ilişkilerini Irak yüzünden bozmayı pek düşünmüyor. Gorbaçov’un 24 Şubat’ta Saddam’a gönderdiği “Bush Sovyet önerisini geri çevirdi.” notundan sonra, ABD Irak’a yönelik kara operasyonu başlattı.
Birinci Körfez Savaşı’ndan Irak’a Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kuveyt’te işgali sona erdirmesi için 15 Ocak’a kadar süre tanınmıştı. Sürenin dolması üzerine 16-17 Ocak’ta Çöl Harekatı olarak bilinen hava operasyonu başladı. 24 Şubat’ta başlayan kara harekatı ise 28 Şubat’a kadar sürmüş ve Irak’ın tüm askeri gücü etkisiz hale getirilmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.