New York’ta Gökdelenler Savaşı:”Empire State’e rakip geliyor”

Gökdelenler tarlasına dönüşen New York’un Manhattan adasına yeni gökdelene daha yapılmasının planlanması kent yönetiminde tartışmaya neden oldu. Gökdelenin sorun olmasının arkasında ise ünlü Empire State’e rakip olarak görülmesi yatıyor. New York şehir yönetiminin bugün oylayacağı yeni binanın hemen yanı başına yapılmasından ihtişamlı ihtiyar yapı rahatsız. New York’un en uzun gökdeleni olan Empire State, geçmişte iki kez birinciliği kaptırmış; fakat sonra yine geri almıştı. Empire State, yeni bina ile üçüncü kez en yüksek bina olma özelliğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Empire State gökdelenine yalnızca iki blok ötede yapılacak ve bu tarihi bina kadar yüksekliğe haiz olacak yapının kimilerine göre şehre yeni istihdam alanları açacak olmasından dolayı olumlu görülürken karşı görüşte olanların gerekçesi de; kentin siluetini çirkinleşeceği ve trafiği kaosa çevireceği yönünde.

Manhattan adasının Batı yakasında (7. cadde üzerinde yapılacak) yükselecek olan Vornado için şehir yönetiminin bugün onay vermesi bekleniyor.

Empire State binasının sahipleri, kendi gökdelenlerinin 17 blok çevresinde ve aynı yükseklikte bir yapının inşa edilemeyeceği görüşünde. Anthony E. ve Peter L. Malkin’e ait olan Empire State binası, İkiz Kulelerin (Dünya Ticaret Merkezi-WTC) 11 Eylül saldırılarından yıkılmasının ardından New York şehrinin en yüksek binası olma özelliğine sahip.

Şehir Planlama Komisyonun tarafından projesi onaylanan Vornado gökdeleni, Pennsylvania tren istasyonunun hemen yanında kurulacak olmasından dolayı bu bölgedeki insan ve araç trafiğini mevcut durumdan yüzde 56 oranında daha fazla arttıracağı tahmin ediliyor. Bu durum ise gün içinde 100 binden fazla insanın kullandığı Pennsylvania tren istasyonu ile çevresinde kargaşaya neden olacağı ve şehirdeki yaşamı daha da zorlaştıracağı gerekçesi ile eleştiriliyor.

Bu eleştirileri nazara olan şehrin 5. Bölge Yönetim Konseyi, Vornado gökdelenin yapılmasına onay vermedi. Ancak şehir yönetimi Vornado binasına izin vermesi durumunda 5. Bölge Yönetim Konseyi’nin aldığı kararın bir hükmü kalmayacak.

 

NEW YORK VE AMERİKA’NIN SEMBOLÜ HALİNE GELEN EMPIRE STATE

1930 yılında 102 kat (283 metre) olarak açılan ve o dönemin dünyada en yüksek gökdeleni olmasıyla ün yapan Empire State, bu özelliğini yalnızca bir sene sonra Chrysler binasına (319 metre) kaptırdı. Ancak Empire State, bu unvanını birkaç ay sonra tepesine ek bir kubbenin (şapka vâri) eklenmesi ile 381 metreye ulaşarak geri aldı.

Empire State binası, yükseklik yarışında 1978 yılında İkiz Kulelerin yapımı ile tekrar ikinciliğe düştü. Zira İkiz Kuleler yükseklik yarışını 541 metreye çıkararak Empire State binasına artık kubbeyle kapatılamayacak fark atmıştı.

Ancak İkiz Kuleler’in 11 Eylül saldırı ile 2001 yılında yıkılmasıyla yükseklik saltanatı tekrar Empire State binasına geçti. Bugün şehir yönetimi bu tarihi gökdelene rakip olacak Vornado için nasıl bir karar alacağı merakla bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.